Günlük hayatta birçok insan suç olaylarının artmasından dolayı şikayetçi aynı zamanda da mağdur olmaktadır. Bu nedenle birçok farklı türden güvenlik önlemleri alınmakta, insanların günlük hayattaki refahı arttırılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de güvenlik kamera sistemleridir.

Kamera sistemleri birçok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle her iş yerinde mutlaka bulunması gereken bu kamera sistemlerinin, mekanı 7/24 kayıt altına alması ile beraber, herhangi bir suç unsuru teşkil etmesi durumlarında incelenerek suça teşebbüs etmiş olan kişi yakalanabilmektedir. Kamera sistemlerinin çalışması ise oldukça basittir. Fakat kamera sistemleri kullanılacakları alana göre değişim gösterebilmektedir. Bir kamera sistemi kurulmadan önce ilk olarak hangi kullanım alanında kullanılacağı tespit edilmeli ve bununla beraber o kullanım alanına uygun olan kamera sistemi kurulmalıdır. Genellikle iç mekan kamera sistemleri ve dış mekan kamera sistemleri olmak üzere, kamera sistemleri iki başlık altında toplanabilmektedir. Bunun yanı sıra kamera seçimi yapılırken de ortam koşullarına uygun olarak kamera kasasının seçimi yapılmalıdır. Dış mekan kamera sistemlerinde ilk olarak, ne kadarlık bir alanda kamera sistemlerinin kullanılacağını tespit etmek işlemi yapılmalıdır. Eğer oldukça büyük bir alanda çekim yapacaksa, bu kameraların kesinlikle yüksek çözünürlüklü kameralar olması tercih edilmelidir. Böylece daha net görüntüler elde edilebilir. Dış mekan kamera sistemlerine örnek olarak mobese kameralarını gösterebilmekteyiz. Bu kamera sistemleri genellikle büyük ve korunaklı kameralardan oluşmaktadır. Dış mekanda olacağından dolayı suya, toza ve benzeri doğa şartlarına uygun kameralar olmak zorundadır.

Kamera sistemleri hayatımızda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Birçok olayda da aydınlatıcı etki yaratmaktadır. Ayrıca kamera sistemlerinin suç oranlarını düşürmesi beklenmekte olduğu için, bu yönde çalışmalar yapılarak, kamera sistemi fiyatları da oldukça uyguna indirgenmektedir.

Kaynak: www.dateb.com.tr