Direksiyonsuz Otonom Araba Geliyor

Apollo RT6

Çin‘li Baidu şirketi Apollo RT6 isimli yeni direksiyonsuz otonom arabasına resmiyet kazandırdı.

Direksiyonsuz Otonom Araba Apollo RT6 Özellikleri

Otonom araba üreticilerinin ulaşmayı amaçladığı hedeflerin en başında direksiyonsuz bir gelecek konumlanıyor. Çin’li teknoloji firması Baidu böyle bir aracı gerçek dünyaya getirmeye hazırlanıyor. Apollo RT6 isimli robotaksiyi duyuran firma fütüristik tasarımlı aracın teknik özelliklerini paylaştı.

Baidu World 2022 etkinliğinde tanıtılan Robotaksi olarak görev yapacak olan Apollo RT6 şık tasarımı ve fonksiyonel iç yapısı ile oldukça dikkat çekiyor. Seviye 4 (uygun koşullarda tam kendi kendine sürüş) otonom araba sistemine sahip olan aracın hemen her yerinde kameralar ve sensörler bulunuyor.

Apollo RT6 için yayınlanan tanıtım videosunda 8 adet LiDAR ve 12 adet kamera dahil olmak üzere toplam 38 sensöre yer verilmiş. Elektrikli aracın maksimum hızı ve batarya menzili şimdilik açıklanmadı. Ancak robotaksi olarak sorunsuz bir deneyim yaşatacağı ifade edildi.

Satış Fiyatının 37 Bin Dolar Olması Bekleniyor

Apollo RT6

Baidu şirketinin en yeni otonom sürüş teknolojilerini bünyesinde barındıran Apollo RT6’nın seri üretime hazır olduğu açıklandı. Öncelikle Çin’deki taksi firmalarına sunulması beklenen aracın 37 bin dolar civarında satış etiketi ile satışa çıkması bekleniyor.

2023’te Fabrikadan Çıkacak ve Satışa Sunulacak

Günümüzdeki otonom arabalara göre çok daha fütüristik görünen RT6’nın 2023’de fabrikadan çıkacağı ve satışa hazır olacağı ifade edildi. Otonom araç Baidu şirketinin kendi taksi uygulaması olan Apollo Go hizmeti ile kullanılabilecek.

Baidu firmasının otonom arabasını yollarda test etme izni aldığı belirtildi. Ancak seri üretime dahil ederek satış yapıp yapamayacağı şimdilik belli değil. Çünkü Seviye 4 otonom sürüşe sahip olması ve 37 bin dolar gibi bir etiketle satışa çıkacak olması oldukça dikkat çekiyor.

Apollo RT6 Tanıtım Videosu

Baidu’nun resmi Youtube hesabında yayınlanan Apollo RT6 tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir