Diğer Sağlık Personeli Eğitimi Nedir?

Diğer sağlık personeli diğer bir ifade ile işyeri hemşiresi, herhangi bir kurumda görev yapan ve bu kurumun iş sağlığı ile ilgili tüm konularından sorumlu olan kimsedir. İş sağlığı ile ilgili önlemlerin alınması, verilerin toplanması, verilmesi planlanan hizmetlerin gözlemlenmesi ve onaylanması esnasında diğer sağlık personeline ihtiyaç duyulur. Diğer sağlık personeli bu görevleri tek başına yapabileceği gibi işyeri hekimi ile ortak da çalışabilir.

Bu yazımızda diğer sağlık personeli eğitimi nedir ve nereden alınır gibi soruların yanıtlarını detaylı olarak vermeye çalışacağız.

Diğer Sağlık Personeli Eğitimi

Çeşitli kurumlardan alınabilen bu eğitim sayesinde bir sertifikaya sahip olunur. Bu sertifika ile birlikte çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurumların İSGB ve OSGB kadrolarına başvuru yapılabilir. Diğer sağlık personeli eğitimi, eğitimi veren kurumlara göre farklılık gösterse de genel olarak yarısı uzaktan yarısı ise örgün olarak tamamlanır.

Kurumlarda bu eğitimi veren kişiler genellikle daha önceden iş sağlığı alanında sertifika sahibi olan eğitmenlerdir. Eğitimin süresi ise genellikle 90 dakikadır. Eğitim sonucunda sertifika sahibi olabilmek ve İSGB ve OSGB kadrolarına başvuru yapabilmek için ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavdan en az 60 puan almak gerekmektedir.

Ayrıca eğitim süresi boyunca tüm derslere girmek zorunludur. Kademeli olarak verilen eğitimlerde bir önceki derse girmeyen bir aday, bir sonraki derse de giremeyecektir.

Diğer sağlık personeli eğitimi nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre en çok merak edilen diğer soruya geçelim.

Diğer Sağlık Personeli Açığı Var mıdır?

Türkiye’de şu anda yaklaşık olarak 25.000 ile 30.000 arası olarak tahmin edilen diğer sağlık personeli açığı bulunmaktadır. Bu açığı kapatmak için son zamanlarda tüm eğitim kurumları kurslar vermeye başlamıştır. 6331 sayılı kanunun çıkmasıyla birlikte artık işletme sahipleri, kurumlarında çalışan işçi sayısına göre diğer sağlık personeli(işyeri hemşiresi) istihdam etmek zorundadırlar.

 1.948 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir