Güneşten 17 milyar kat daha büyük dev bir kara delik keşfedildi. Detaylar haberimizde.

kara-delik

MASSIVE Survey astronomları tarafından şans eseri dev bir kara delik keşfedildi. NGC 1600 isimli bir gezegenin tam ortasında keşfedilen bu kara delik, bizim güneşimizden tam 17 milyar kat daha büyük. Şimdiye kadar keşfedilen en büyük kara delik ise 21 milyar kat büyüklüğündeydi. Yani bu kara delik, şimdiye kadar keşfedilen kara delikler listesinde ikinci en büyük kara delik ünvanını almış durumda.

10 Milyar Kat Daha Ağır

200 milyon ışık yılı uzaklıktaki, 20 civarı galaksiye sahip olan küçük bir bölgede bulunan kara deliği bulmak NASA’nın açıklamasına göre küçük bir kasabada kocaman bir gökdelen bulmaktan farksız olmuş. Dev kara delikler, yani supermassive olarak adlandırılan kara delikler, bizim güneşimizden en az 10 milyar kat daha ağır oluyorlar. Bu kara delikte daha farklı olan durum ise, genelde bu denli büyük kara deliklerin büyük galaksilerde bulunuyor olması. Daha önce de belirtiğimiz gibi bu kara delik, küçük bir alanda keşfedildi.

İki Kara Deliğin Birleşmesinin Sonucu Olabilir

Dev galaksilerle ilgili yürütülen çalışma olan MASSIVE Survey kapsamında bu kara delik keşfedildi. Söz konusu kara deliğin keşfi, Havai ve Şili’de bulunan Gemini gözlem teleskopları tarafından gerçekleştirildi. Bu kara deliğin neden bu kadar büyük olduğu ise gizemini koruyor. Ancak yapılan tahminlere göre iki galaksinin birbirine çarpması sonucu iki kara deliğin birleşmesinden kaynaklanan bir oluşum olduğu düşünülüyor.