Cümle ne demektir? Cümle sözcüğü dilimizde hangi anlamlara gelir? Cümle kelimesinin eş anlamlıları hangileridir? Cümle sözcüğünün zıt anlamlıları hangileridir? Cümle kelimesi cümle içinde nasıl kullanılır?

Ülkemizin bir numaralı kelime anlamı arama internet sitesi olan anlamlisi.org adresinde merak ettiğiniz yüz binlerce kelimenin ne anlama geldiğini anında öğrenebilirsiniz. Bir kelimenin eş anlamlılarını, zıt anlamlılarını internet sitemizi takip ederek keşfedebilirsiniz. Kolay ve akılda kalıcı şekilde öğrenmenin adresi olan anlamlisi.org adresinde, kelimeleri cümle içinde görebilir ve anlamlarını çabucak kavrayabilirsiniz. Teknik terimleri, mecaz anlamları, sıfatları ve isimleri yine sitemiz üzerinden öğrenerek, derslerinizde başarıyı yakalayabilirsiniz.

Cümle Kelimesini Tanıyalım

Cümle sözcüğü, yaşamımızda bir yargıyı kolayca anlatmak için kullandığımız söz guruplarına verilen bir isimdir. Bir düşünceyi, ifadeyi veya kuralı belirtmek için cümle sözcüğünden yararlanırız. Bir dileğimizi, isteğimizi belirtmek için öznesi, yüklemi ve nesnesi olan bu söz guruplarından yararlanırız. Bazı cümleler tek kelimeden bazıları birçok kelimeden meydana gelebilir.

“Koştum.” Tek başına bir cümledir.

“Sabah erken vakti kalkarak parka gittim ve yarım saat boyunca koştum.” Aynı anlama gelen ve birçok kelimeden oluşan cümleye bir örnektir. Burada bahsedilen koşmak eylemi daha detaylı bir şekilde ifade edilmiştir.
Cümle sözcüğü sadece bir söz gurubu kullanılarak bir yargıyı ifade etmez, başka anlamlarda da kullanılır. Dilimizde cümle sözcüğünü bütün veya herkes anlamlarında kullanabiliriz.

“Cümlemize selam olsun.” Bu cümlede olduğu gibi cümle sözcüğü herkesi veya bir topluluğu ifade etmek için kullanılmıştır. Cümle sözcüğünün başka anlamları da vardır.

Cümle Sözcüğünün Tüm Anlamlarını Nasıl Öğrenirim?

Cümle sözcüğünün eş anlamlılarını, zıt anlamlılarını ve cümle içindeki yerini http://cumle.anlamlisi.org adresinden öğrenebilirsiniz. Sayfamızda bulunan arama motoru sayesinde istediğiniz sözcüğün geniş açıklamaları anında karşınıza gelecektir.