Akıllı telefonlarla içli dışlı olmayanların bile artık adını bildiği cam üretici firma Corning tam olarak ne iş yapıyor?

Gorilla Glass, Corning Inc. firması tarafından ilk olarak 2015 yılının ortalarında tasarlanmış ve ortaya çıkarılmış bir tür cam teknolojisidir. Doğada normal şartlarda oluşmayan bu cam türü çizilmeye ve kırılmaya dayanıklı hale gelirken kütlesi azaltılmış ve inceltilmiştir.

Corning Gorilla Glass‘ın yapısı, standart cam üretim işlemi şeklinde değildir; alkali-luminosilikat denen bir isme sahiptir. Bu işlemde Alüminyum, silikon ve oksijen molekülleri bir araya getirilir ve ortaya bu dayanıklı cam çıkarılmış olur. Şu anda piyasada bulunan ve üzerine çekiçle vurulsa bile kırılmayan camlar aslında Corning’in ilk kez bulduğu bir şey değil. Chemcor isimli firma daha önce Corning ile aynı işi yapmış ve günlük hayattaki eşyaların yanı sıra otomotiv, havacılık ve laboratuvar ekipmanlarında kullanılan dayanıklı camlar üretmişti. Corning’in yıldız olmaya başlaması ise 2010 yılında akıllı telefonlarda patlama yaşanması ve teknolojiye olan talebin artması ile ortaya çıktı.

Temelde akıllı telefonlarımızın ekranlarını derin çiziklere ve kırılmalara karşı koruyan ve bir çok farklı versiyonu bulunan Gorilla Glass’ı dilerseniz bu versiyonlara göre maddeler halinde inceleyelim.

Corning Gorilla Glass 1

2005 ve 2006 yıllarında ortaya çıkarılıp ilk iPhone modelinin çıkışı ve ekranında kullanılmasıyla yıldızı parlayan Gorilla Glass 1, 250’den fazla cihazda kullanılarak Corning’e daha ilk seride başarıyı getirmişti. iPhone ekranında kullanılan Gorilla Glass’a bir de oleofobik kaplama eklenerek parmak izi kalması azaltılmıştı. İlk iPhone modelinde kullanılan Gorilla Glass tam 1,5 mm kalınlığındaydı.

Corning Gorilla Glass 2

2012 yılında CES‘te tanıtılan Gorilla Glass 2, dayanıklılık alanında pek fazla bir yenilik içermiyordu ancak en büyük inovasyon camın inceltilmesiydi. İlk jenerasyona göre %20 daha ince olan GG 2, 50 kg’lık basıncı kırılmadan taşıyabiliyordu. Dünya çapında oldukça büyük başarıya ulaşan akıllı telefon toplamda 600 milyon cihazda kullanıldı ve dönemin flaş hitleri olan Nexus 4, Samsung Galaxy S3 gibi cihazlarda da kullanıldı.

Corning Gorilla Glass 3

Gorilla Glass 3 ile firma yeni bir üretim işlemine geçti. Bu işlem sayesinde hem incelen hem de dayanıklılığı artan Gorilla Glass, NDR teknolojisi sayesinde önceki jenerasyonlara göre çiziklere karşı %35 daha dayanıklı hale getirildi. 2013 yılında CES’te tanıtılan GG 3, Samsung Galaxy S4, Motorola Moto G ve Moto X gibi modellerde kullanıldı.

Corning Gorilla Glass 4

2014 yılında tanıtılan Gorilla Glass 4 ile Corning firması ciddi bir çalışmanın içine girdi. Yapılan anketlere göre ekran kırılmalarının %70’inin nedeni olan yere düşmeler, GG 4 ile tarih olacaktı. Yere düşmeye odaklanarak geliştirilen bu yeni nesil cam, önceki jenerasyona göre tam 2 kat daha güçlüydü. Galaxy Note 5 ve Zenfone 2 Laser gibi modellerde kullanıldı.

Corning Gorilla Glass 5

Gorilla Glass 5‘de 4’teki gibi düşmeye karşı dayanıklılığı hedefleyen Corning, önceki nesli dörde katlayarak bu hedefine ulaştı. Laboratuvarda yapılan 1,6 metreden düşme testlerinden sağ çıkan GG 5, firma tarafından sert zeminlere 1 metreden düştüğünde %80 ihtimalle kırılmama garantisine layık görüldü.