Concorde Geri Dönüyor

Bir grup zengin 250 milyon dolar yatırımla süpersonik efsane uçak Concorde‘u tekrar hayata geçirmeye niyetli. Ticari hayatı sona eren Concorde’u gelecekte ne bekliyor?

concorde

Süpersonik yolcu uçağı Concorde, onu seven bir kaç yüz zengin insan tarafından tekrar hayat buluyor. Bu gelişme siz Concorde tutkunlarını sevindirebilir fakat geri dönüş sadece özel etkinlikler ve özel bir gruba hizmet etmek üzere gerçekleşecek. Concorde’un tarihe damgasını vuran kazasından sonra efsane uçağı tekrar ticari olarak havada görmek pek mümkün değil.

Concorde, tek seferde okyanus aşırı uçabilen ve çok yüksek hızlara ulaşabilen bir yolcu uçağıydı. Adeta bir mühendislik harikası olan hava aracı, savaş jetlerinin çıkabildiği irtifa ve hıza kısa sürede ulaşıp Boeing 737’lerin iki-üç aktarmada gittiği mesafeleri tek başına uçabiliyordu. Bu yükseliş, Boeing kullanan havacılık firmalarının kar marjlarını düşürmeye başlamıştı.

İlk defa 1969 senesinde havalanan ilk Concorde’tan bugüne kadar toplamda sadece 16 tane uçak üretildi. Gittiği rotalar çok sınırlıydı fakat bütün müşterileri zenginlerden oluşuyordu. Şöyle ki 2000 senesinde Concorde ile ParisNew York arası bir uçak bileti en ucuz 14 bin dolara temin ediliyordu. Bu sebeple de firmanın bir günlük hasılatı milyon doları aşıyordu.

Concorde Zenginlerin Hava Aracıydı

25 Temmuz 2000 tarihinde Paris’ten havalanan Concorde, sadece 1,5 dakika sonra infilak ederek ticari hayatına son veren imzayı attı. 2003 senesinde bir daha kalkmamak üzere havalanan Concorde, şimdilerde bir grup zengin tarafından hayata dönme hazırlığı içerisinde.

Paris’te bulunan Club Concorde üyesi eski uçak mühendisleri, eski pilotlar, ünlüler ve multimilyarder Concorde sevdalısı zenginler, 250 milyon dolar yatırım ile Paris Le Bourget havalimanında bekleyen son Concorde’a hayat vermek için harekete geçti. Çalışmalara başlayan ekip önümüzdeki iki sene içerisinde hazırlıklarını tamamlayıp süpersonik efsanenin motorlarını tekrar çalıştıracak. Yalnız bu geri dönüş ticari amaçlı değil. Zira Concorde, hem maaliyeti, hem de biletleri bakımından çok pahalı. 2000 senesindeki kazasından sonra da Dünya Havacılık Konseyi tarafından güveniliksiz raporu yüzünden asla ticari olarak kullanılamayacak olan Concorde, sadece belirli bir zümreye hitap edecek.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.