Çocuk eğitimi, çocuğunuzun karakterinin şekillenmesinde büyük rol oynar. Özellikle çocuk eğitimi 3 yaş sürecinde kadar, yani çocuğunuz kreşe başlama sürecine gelene kadar evde vereceğiniz ilk eğitim onun bütün hayatını etkiler.

Çocuk gelişimi ve eğitimi kitapları okuyarak, bir uzmandan destek alarak çocuk eğitimi hakkında bilgi edinebilir, çocuğunuzu eğitirken onunla doğru bir şekilde iletişime geçmenin yollarını öğrenebilirsiniz. Elbette her anne ve babanın kendine göre bir yaklaşımı, üslubu ve eğitim şekli vardır, ancak bazı şeyleri yapmamanız çocuğunuz açısından çok daha sağlıklı olacaktır.

İşte çocuk eğitimi süresince yapmamanız gerekenler!

  • Çocuğunuzu diğerleri ile kıyaslamayın: Çocuk eğitimi süresince aslında çocuğunuzun karakterini gelişmesini sağlayan en önemli maddelerden biridir. Çocuğunuzun kendine güveninin gelmesi, bir birey olması, kendisini değerli hissetmesi için onu diğer çocuklarla kıyaslamamalısınız.
  • İnandırıcılığınızı yitirmeyin: Çocuğunuzun yapmasını istemediği bir hareketi siz yapmaya kalkışmayın. Böyle davrandığınız sürece kendi inandırıcılığınızı kaybedeceğiniz gibi, çocuğunuzun diğer insanlara karşı olan inancının da azalmasını sağlarsınız.
  • Tutamayacağınız sözler vermeyin: Çocuğunuza tutamayacağınız sözleri vererek güvenin sarsılmasına neden olmayın. Sizin, onun için bir rol model olduğunuzu unutmayın. Çocuk eğitimi boyunca, siz ne yaparsanız o da bunun doğru olduğunu sanacaktır. Çocuğunuzun ilerde verdiği sözleri tutmayan bir birey olmasını istemezsiniz, değil mi?
  • Her istediğine evet demeyin: Kendinizden yola çıkarak hareket edin. Çocuğunuz da hayatı boyunca birçok kez ‘hayır’ yanıtı ile karşılaşacaktır. Her istediği şeyi yaparak, hep ‘evet’ diyerek onu, ‘hayır’ kelimesine karşı biri yapabilir, tatminsiz birine dönüşmesine sebep olabilirsiniz.
  • Aile içi çatışmalarda çocuğunuzu kullanmayın: Eşinizle tartıştığınız zaman, çocuğunuzu bu tartışmalara alet etmeyin. ‘Baba haksız, değil mi?’, ‘Anne çok sinirli, gel biz arka odaya gidelim’ gibi cümleler çocuğun kafasında istenmeyen bir aile profili oluşmasına sebep olur.
  • Ceza ile tehdit etmeyin: Çocuk eğitimi boyunca ödül ve ceza sistemini kullanıyor olabilirsiniz, ama cezayı sürekli dile getirerek çocuğu tehdit etmeyin. Bu yöntem çocuğunuz içinde kin biriktirebilir.
  • Onu taktir edin: Çocuğunuz gelişim süreci boyunca birçok yeni şey öğrenir. Çocuğunuz bir şeyler başarmaya çalışırken onu takdir edin. Yanlışları varsa elbette gösterin, ama takdiri hiçbir zaman elden bırakmayın.
  • Her hareketine karışmayın: Çocuğunuz üzerine titriyor olabilirsiniz, ama bırakın koltuğa kendi çıkmaya çalışsın. Her bir hareketinde ona yardım etmeniz, ilerde size bağımlı olarak hayata devam etmesine neden olur.