Çin’de Yapay Ay İnşa Edildi

Ay

Çin‘li bilim insanları Ay’ı simüle eden yapay Ay inşa ettiler.

Yapay Ay Projesi Ay Keşifleri İçin Çok Önemli

Ay projelerin artmaya devam ettiğini günümüzde Çin’de devam ettirilen önemli bir projeden haber geldi. Gelen haberde Çin’in yapay Ay inşa etmeyi başardığı açıklandı. Çin’in son dönemde uzay, bilim ve teknoloji alanlarında yaptığı çalışmalar Dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Yaptığı çalışmalarla insanoğlunun uzay ile olan bilinmezliğe önemli katkılar sağlayan Çin, kısa bir süre önce yapay Güneş yaptıkları ile ilgili gündem olmuştu. Yine şaşırtıcı bir gelişme ile daha adından söz ettirmeyi başardılar.

Dünyada son dönemde ilgi Ay’a yolculuk konusuna odaklanmış durumda. Bunun için büyük projeler üzerinde yapılan çalışmalar devam ediyor. Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi de bu amaç kapsamında uzay firmalarının işlerini kolaylaştıracak bir buluşa imza attı. Üniversite Dünya üzerinde Yapay Ay ortamı inşa etti.

Projenin Baş Bilim İnsanı Ruilin Li’nin Açıklamaları

“Program Dünyada türünün ilk örneği. Ortamın içinde yerçekimini istenildiği miktarda azaltabileceğimiz için Ay simülasyonunu tamamen yeni bir düzeye taşıdık. Simüle edilen ortamda yapılan bazı deneyler bize yüzeyin altında kalan suyun nerede aranacağı yönünde önemli ipuçları verecektir.”

Yapay Ay

Çin’li bilim insanlarına göre proje Ay’ın gelecekteki keşifleri için astronotları hazırlamalarına yardımcı olacak. Proje Çin’in Jiangsu eyaletindeki Xuzhou şehrinde yapıldı. Ruilin Li’nin açıklamalarında da belirttiği gibi simülasyon, yerçekimini ortadan kaldırabilecek şekilde tasarlanmış. 60 cm çapında bir vakumu andıran simulasyonun ortaya çıkış fikri ise Rusya‘lı Fizikçi Andre Geim’in bir kurbağayı mıknatısla havaya kaldırma deneylerinden ilham alarak yapıldığı ifade edildi.

Yapay Ay Nasıl Çalışıyor?

Yapay Ay ilk olarak havanın olmadığı bir vakum odasının içine yerleştiriliyor. Oda Ay toprağını ve Ay taşlarını andıran bir şekilde tasarlanmış. Güçlü mıknatısla, küçük odayı kaldıran odanın içinde ayarlanabilir bir manyetik alan oluşturuyor. Bu sayede yerçekimi istenilen düzeye de ayarlanabiliyor.

Proje her ne kadar Ay’a yolculuk yapacak olan astronotlar için uygun olsa da yalnızca bu amaç için kullanılmayacak. Önümüzdeki 10 yılda birçok büyük kuruluşun Ay ile ilgili devam ettirdiği önemli projeleri var. Proje Ay madenciliği için de fizibilite çalışmalarında kullanılabileceği gibi uydu üzerinde maliyetli olabilecek yanlış hesaplamaların da önlenmesini sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir