Çin Yapay Güneş’i Devreye Aldı

Güneş

Çin‘li bilim insanları yapay güneş olarak bilinen termonükleer reaktörünü devreye aldı.

HL-2M Tokamak Reaktörü

Çin’li bilim insanları ilk kez yapay güneş isimli termonükleer reaktörünü test ettiler. Yapay güneşin sıcaklığı 200 milyon dereceye ulaşabiliyor. Yani Güneş’ten 16 kat daha sıcak.

Yapay Güneş Gerçek Güneş’ten 16 Kat Daha Sıcak

HL-2M Tokamak reaktörü, Çin’in en büyük ve en gelişmiş füzyon araştırma deneysel cihazı. Bilim insanları, bu cihazın güçlü bir temiz enerji kaynağı olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Yapay güneş, sıcak plazmayı eritmek için manyetik bir alan kullanıyor ve 200 milyon dereceyi aşan sıcaklıklara ulaşabiliyor.

2019 yılında yapımına başlanan yapay güneş reaktörü ülkenin güneybatısındaki Siçuan eyaletinde bulunuyor. Cihaz büyük miktarda ısı ve enerji ürettiği için yapay güneş olarak isimlendiriliyor. Bu cihazı Fransa merkezli dünyanın en büyük füzyon araştırma projesi olan International Fusion Experimental Reactor üzerinde çalışan bilim insanlarıyla işbirliği içinde kullanmayı planlıyorlar. HL-2M Tokamak reaktörünün 2025’te tamamlanması hedefleniyor.

HL-2M Tokamak

Çin’in en büyük gazetesi People’s Daily bu reaktör ile ilgili “Nükleer füzyon enerjisinin geliştirilmesi yalnızca Çin’in stratejik enerji sorunlarını çözmenin bir yolu değil, aynı zamanda Çin’in enerji ve ulusal ekonomisinin gelecekteki sürdürülebilir gelişimi için de gereklidir” yorumunu yapmıştı.

Reaktörün Maliyeti 22.5 Milyar Dolar

Füzyon sera gazları yaymıyor ve daha düşük kaza riski taşıyor. Ancak termonükleer füzyon elde etmek oldukça zor ve pahalıdır. Reaktörün toplam maliyetinin 22,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.