Çin‘de geliştirme aşamasında olan uzay tema parkında, derin uzayda gerçekleştirilecek yüksek irtifa balon uçuşları için çalışmalar devam ediyor.

cin-uzay-balon-ucusu

ABD merkezli Virgin Galactic şirketi, gelecek süreçte uzaya yapılacak 20 milyon dolarlık turistik geziler için çalışmalarını sürdürüyor.

İnsanların daha ucuz fiyata uzaya gitme yönündeki tercihlerine odaklanan diğer şirketler ise çeşitli kampanyalarını şimdiden oluşturuyorlar.

Birkaç yıl içinde gerçekleşmesi beklenen uzay uçuşları öncesinde Çin’de yer alan uzay tema parkı, yüksek irtifa balon uçuşlarına hazırlanıyor.

Projenin başarıyla tamamlanması halinde birkaç yıl içinde Çin’den uzaya balonla turistik geziler yapılabilecek.

Engadget’ın haberine göre Çin’in yüksek irtifa balon uçuşlarının ilk etapta yolcuları Stratosfer seviyesine çıkaracağı ifade ediliyor.

Deep Space olarak adlandırılan uzayın derinliklerine yapılması planlanan uçuşların ilk aşamasını oluşturacak çözüm, ucuz bir uzay seyahati deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Basınçlı yolcu kapsülü olarak adlandırılan balonlarla yapılacak yolculuk, yeryüzünün 15 mil (24, 14016 km) üstünde gerçekleştirilecek.

Şirket mesafenin Dünya‘yı tüm boyutlarıyla görmeye yetecek kadar uzak olduğunu söylerken, gelecek süreçte bu performansın daha da artacağını ifade ediyor.

Çin’in Future Valley projesi kapsamında hazırlanan çalışmanın maliyeti 1.5 milyar dolar.