Çin Chang’e 5 Uzay Aracını Ay’a Fırlattı

Chang'e 5

Çin Chang’e 5 uzay aracını Ay‘ın karanlık yüzünden örnek toplama görevi için fırlattı.

Ay’ın Karanlık Yüzünden Kayalar Toplanıp Geri Dönülecek

Ay’ın Dünya‘dan görülmeyen yüzünde bir süredir çalışmalar yapan Çin, şimdi de toprak ve kaya parçalarını Dünya’ya getirmek için Chang’e 5 görevini başlattı. Uzay aracı dün gece Çin’in Hainan Adası‘ndan Ay’a fırlatıldı.

Çin, Ay’ın karanlık yüzü olarak bilinen ve aslında sadece Dünya’dan görülmeyen yüzü olan tarafına tabiri caizse kafayı takmış durumda. Geçen yıl aynı bölgeye keşif aracı gönderen Çin, şimdi de örnekleri toplayıp Dünya’ya getirecek aracı Chang’e 5’i fırlattı.

The Guardian sitesinin haberine göre, Çin’in en büyük roket sistemi Long March 5 ile, adını antik Çin Ay tanrıçasından alan Chang’e 5 isimli uzay aracını dün gece yarısı fırlattı. Hainan Adası’ndan yapılan fırlatma görevinde herhangi bir sorun çıkmadı ve araç Ay’a doğru yolculuğuna başladı.

Ay’ın Yörüngesine 2 Araç Bırakılacak

Görevin sözcüsü Pei Zhaoyu, Chang’e 5 aracının Ay yörüngesine girdikten sonra yüzeye 2 farklı araç bırakacağını ifade etti. Bu araçlardan birisi gezgin, diğeri ise sonda görevini yapacak. Her iki araç da 2 gün Ay yüzeyinden örnekleri toplayacak, daha sonra yörünge’deki Chang’e 5’e geri dönmeleri sağlanacak. Sonra da Dünya’ya dönüş yolculuğuna başlayacaklar.

Yüzeye inen araçlardan birisi, Ay yüzeyini delerek robotik bir kolla toprağı ve kayaları çıkartacak. Yani Çin sadece Ay’ın yüzeyinden değil, aslında ulaşabildiği kadar yer altından da örnekler toplayacak. Pei Zhaoyu’ya göre görevin en zorlu yanı da bu örnekleri toplayan aracın Ay’ın yüzeyinden ayrılıp yörüngedeki taşıyıcı araçla buluşmasını sağlamak.

Görevin Amacı Ay’ın Oluşum Süreçlerini Anlamak

Çin’in bu görev ile ilgili açıkladığı bilgilere göre amaç Ay’ın oluşum süreçlerini anlamak. Ancak bu bilgilerin sadece kamuoyuna açıklanan bilgiler olması, Çin’in Ay’da su aramak gibi başka amaçları olduğunu da düşündürmüyor değil. Önümüzdeki yıllarda bu tip soruların cevapları da ortaya çıkacaktır. Eğer Chang’e 5 Dünya’ya geri dönmeyi başarırsa Çin, ABD ve Rusya‘dan sonra Ay’dan Dünya’ya örnek getiren 3. ülke olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir