Çin Ay’a Nükleer Enerji Tesisi Kuracak

Ay

Çin‘li bilim insanları Ay yüzeyinde nükleer enerji tesisi kuracak.

Çin Ay’a Nükleer Enerji Tesisi Kuracak

Uzay yarışında vites yükselten Çin’in Ay ile ilgili çılgın fikirleri var. Çin 2028 yılına kadar Ay’da baz istasyonu kurmayı amaçladığını gösteriyor. Ay’da kurulacak bu yeni tesis büyük ihimalle nükleer enerji ile çalışacak.

1 Megavat Elektrik Üretme Kapasiteli Nükleer Enerji Tesisi

2027 yılından tibaren 7 yıllık Ay planları olduğu açıklanan Çin bu alandaki amaçlarını büyütmüş gibi görünüyor. Geçen hafta SCMP gazetesinde yayınlanan rapora göre nükleer enerji tesisi 1 megavat elektrik üretecek şekilde tasarlanacak.

Projede takım lideri olarak görev yapan iki Çin’li bilim insanı nükleer üssün prototip sürümü tasarımlarını tamamladıklarını ifade etti. Hatta bazı parçaların üretildiğini bile belirttiler. Ancak Ay’da 1 megavat kapasiteli enerji tesisinin çok iddialı olduğunu da unutmamak lazım.

NASA 40 Kilovat Enerji İçin 3 Tasarım Konsepti Yapmıştı

Karşılaştırma yapacak olursak NASA 40 kilovat enerji üretebilen (Çin’in yüzde 4’ü) nükleer fisyon reaktörü inşa etmek için 3 tasarım konsepti yaptı. Bu reaktörün Ay koşullarında 10 yıl dayanabileceği ifade edildi.

Çin’li bilim insanları nükleer enerji üssünün şemsiye benzeri bir tasarıma sahip olmasını amaçlıyor. Bu sayede ısı enerjisini çevreleyerek daha fazla alana dağıtabilmek mümkün kılacak. Soğutucu olarak ise sıvı lityum kullanılacak.

Çin 2024 Yılında Ay’a İnsanlı Yolculuk Yapmak İstiyor

Çin’in Ay Keşif projesinin baş tasarımcısı olan Wu Weiran açıklamasında: “Astronotlarımızın 10 yıl içinde Ay’a gidebileceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı. Ayrıca NASA ise Artemis programı ile 2024 yılında Ay’a insanlı yolculuk yapmak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir