Check Battery Akü Arızası Nedir?

Check Battery Akü Arızası Nedir

Check battery akü arızası nedir sorusu özellikle Toyota araç sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Her araçta olduğu gibi Toyota marka araçlar için de aküler en önemli parçalardan birisidir. Genel olarak eski modellerde bu arıza çıkıyor gibi algılansa da araç modeliniz yeni olsa bile check battery arızası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumu oluşturan ise farklı etmenler söz konusudur.

Check Battery Akü Arızası Nedenleri

Check battery akü arızası görüldüğünde aracınızın hareketi olanaklı olmayacaktır. Bu arızanın nedeni ise anlık olabileceği gibi akünün ömrüyle de ilgili olabilir. Farklı etmenlere dayanmasına rağmen Toyota akü arızası nedenleri şu şekildedir;

  • Akü boşalmış durumda, şarj edilmeli.
  • Alternatör sağlıklı bir şekilde aküyü şarj edemiyor.
  • Akünün aşırı yıpranması da bu hataya yol açar, akünün değişimi gerekli.
  • Akü bağlantılarında temassızlık oluşması.
  • Akünün sağlığını ölçen sensörlerde arıza meydana gelmesi.

Bu hatanın en belirgin sebepleridir. Ancak bunların yanında farklı nedenlere de bağlı olarak check battery arızası ile karşı karşıya kalacağınızı unutmamalısınız.

Check Battery Arızası Nasıl Çözülür?

Check battery arızasının anlamı aküden kaynaklı bir sorun olduğudur. Genel olarak çıplak göz ile bu arızaya neden olan durumu fark edemezsiniz. Bu yüzden de doğru destek almak önemlidir. Akü arızaları çok farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir. Akünün test ekipmanları öncesinde yine de görsel olarak kontrolünün yapılması arıza hakkında fikir edinmenizi sağlayabilir. Görsel kontrol için küçük bir el feneri kullanabilirsiniz. Bu sayede ilk olarak akünün dış yüzeyini kontrol edebileceksiniz. Kutu, kapak ya da yapışma bölgelerinde şayet bir deforme olma durumu söz konusuysa acil olarak akünün değişimi gerekecektir.

Check Battery Akü Arızası Nedir

Sonrasında Toyota akü arızası için yapılması gereken akünün kutup başlarının kontrol edilmesidir. Şayet bu başlıklarda deformasyon, erime ya da dışarıdan kaynaklı bir müdahale söz konusuysa sorunun kutup başlarında olabileceği anlaşılacaktır. Artı kutup başı özellikler kontrol edilmelidir şayet artı kısmında bir şişme bulunuyorsa bu durum akünün sülfatlaşma durumunda, başka bir deyişle kalıcı sülfatlaşma denilen konuma geçeceğinin bir göstergesidir. Bu durum ise ciddi sorunlara yol açabilir.

Kapalı sistem olan akülerden farklı olacak şekilde açık sistem aküler hücre içinde bulunan durumlarda aynı zamanda kontrol edilmelidir. Zamana bağlı olarak oluşan su kayıpları ve dışarıdan kaynaklı müdahaleler de böylece net olarak görülebilecektir. Akü dış yüzeyinin kontrolü sonrasında ise mutlaka alt kısımların kontrolünün de yapılması gerekir. Görsel ve bu şekilde yapılacak olan kontroller sonrasında tespit edilemeyecek olan sorunlar için mutlaka profesyonel destek alınması gerekir. Aksi halde aracınız çalışmayacağı veya yakın zamanda çalışmasını durduracağı için mağdur olabilirsiniz.

Aküden kaynaklı parça sorunlarını gidermek ya da yeni akü temini sağlamak için sitemizi ziyaret ederek yüzlerce oto aksesuara çok kolay şekilde erişim sağlayabilirsiniz https://www.tiryakioto.com/magaza/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.