ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır? (2024 Rehberi)

ChatGPT

Yapay zeka dünyada her geçen gün daha fazla yer ediniyor. Yapay zeka dediğimizde aklımıza gelen ilk terim ChatGPT oluyor. Yapay zeka alanında bu kadar dikkat çeken “ChatGPT nedir?”detaylı olarak anlatacağız.

ChatGPT metin üretmenizi sağlayacak bir sohbet botudur. Yapay zeka alanında birçok işlemi yerine getirebilecek ve sizlere birçok iş süreci konusunda kolaylıklar sağlayacak bir servistir.

ChatGPT ile metin yazabilir, SEO çalışmalarınızı planlayabilir, anahtar kelime ve ürün açıklamaları üretebilir, Call to Action içerikleri oluşturabilirsiniz.

ChatGPT nedir, nasıl kullanılır, özellikleri nelerdir her yönüyle sizin için anlatalım.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT; yapay zeka temelli bir sohbet robotu olan OpenAI servisidir. Bu sohbet robotuna bazı sorular sorabilirsiniz. Daha sonra sohbet robotu bir insan gibi cevaplar verir. Farklı dillerde sorduğunuz soruları anlayabilir, açıklayıcı metin içerikleri üretebilir ve farklı programlama dillerinde kodlar yazabilir.

ChatGPT aynı zamanda hata ayıklama işini de yapabilir. Bu robot sorduğunuz sorular üzerine internetten öğrendiği bilgileri derler ve tatmin edici cevaplar verir. Bu cevapların tamamını Google’da bulabilirsiniz ancak ChatGPT bu bilgileri ayıklar ve en verimli bilgileri birkaç saniye içinde size sunar.

ChatGPT Ne İşe Yarar?

ChatGPT çok yönlü sohbet etmenizi sağlayacak bir sohbet botudur. İstediğiniz dilde dilediğiniz konuda sorular sorabilirsiniz. Bu sorulara göre sizlere insan gibi cevaplar verir. Özellikle metin yazımı konusunda ChatGPT çok popüler hale gelmiştir.

SEO içeriği, ürün açıklaması, masal, kompozisyon, TV oyunu, müzik, bilgisayar programı vb. içerikler yazdırabilirsiniz. Test sorularını yanıtlamasını isteyebilir veya belirli konularda öneriler sunmasını isteyebilirsiniz.

ChatGPT insan dilini anlamak ve anlamlı yanıtlar sunmak için derin öğrenme sisteminden yararlanır. ChatGPT sorulara cevap verebilir, deneme içerikleri oluşturmanıza imkan tanır. Aynı zamanda felsefi diyaloglar kurabilir, size tavsiyelerde bulunabilir.

Bu yapay zeka robotunu kullanarak kod yapabilir, sınıflandırma yapabilir ve zor Matematik denklemlerini çözebilirsiniz. Diğer sohbet robotlarından en önemli farkı sorulan soruları kaydetmesidir. Aynı zamanda ırkçı ve cinsiyetçi soruların sorulmasını engelleyecek bir denetim API’si kullanmaktadır.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT yapay zeka robotunu kullanmak istiyorsanız chat.openai.com/auth/login internet adresine giriş yapmanız gerekir. Bu siteye girdikten sonra mail adresinizi kullanarak ücretsiz şekilde kayıt olabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra cep telefonunuza bir doğrulama kodu gelecek. Bu kodu girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Ardından ChatGPT sistemine istediğiniz soruları sorabilir ve cevaplar alabilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz sorulara cevap da bulabilirsiniz.

ChatGPT’nin Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT özellikleri ile dikkat çeken yenilikçi bir yapay zeka teknolojisidir. Bilgi verme konusunda yetenekleri bulunur. Soru sorma ve cevap verme özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda akademik ve edebi metinler yazma yeteneği bulunur.

Matematiksel işlemleri çözebilir ve metinlerin özetini çıkarabilir. Metne ait anahtar kelimeleri belirleyebilir ve size belirli önerilerde bulunabilir. Bunun yanında sizlere çok yönlü ve esnek yanıtlar verebilir.

ChatGPT’nin genel özellikleri şu şekildedir;

Doğal Dil İşleme (NLP)

ChatGPT aracının en önemli özelliklerinden biri de doğal dil işleme yeteneğidir. Doğal dil işleme yeteneği, bir insanın doğal dildeki bir metni anlayabilme, analiz edebilme ve anlamlı yanıtlar verebilme yeteneğini yapay zekaya aktarmadır.

Bu servis kullanıcıların sorduğu soruları doğal dil içinde bir insan gibi değerlendirir. Daha sonra bir insan zihninin çalışma biçimiyle metni analiz eder ve bir insan gibi yanıtlar üretir. ChatGPT tarafından üretilen yanıtlar ve metinler günlük dilde insanların kullanabileceği şekilde olur.

Bu özellik ChatGPT aracının dilin yapısını anlayabilmesini ve yorumlama becerisi kazanmasını sağlar. Bu özellik sayesinde girdi olarak alınan metinleri kelime ve cümle açısından irdeler. Dil bilgisi özellikleri ile analiz yapar. Daha sonra tüm sorulara anlamlı yanıtlar üretmek için bu bilgileri kullanır. Metin tabanlı soruları cevaplayabilir ve kullanıcılarla doğal etkileşim kurabilir.

Kontekstüel Anlayış

ChatGPT aracının en önemli yeteneklerinden biri de kontekstüel anlayıştır. Bu terim bağlamsal anlama olarak da tanımlanabilir.

Kontekstüel anlayış, bir sohbet robotunun daha alakalı ve kişiselleştirilmiş cevaplar vermesini sağlayan bir özelliktir. Kısaca bu özelliği ile yapay zekaya sizler bir konu hakkında konuştuktan sonra genel bir ifadeyle o konuyu kastederek bir soru sorduğunuzda sormak istediğinizi anlar ve cevap verir.

Mesela hava tahmini hakkında bir konuşma yaptığınızı düşünün. “Yarın için ne dersin?” diye bir soru sorarsanız ChatGPT bağlamsal anlayışa sahip olduğu için ertesi gün hava durumu hakkında bir cevap vermesi gerektiğini anlayabilir ve yarının hava tahmini hakkında cevap verir.

Bağlamsal anlama ile sohbet temelli bir robot olan ChatGPT sorgu çerçevesindeki bağlam ve arka planı anlayabilir. Bu sayede daha alakalı ve doğru yanıtlar için önceki etkileşim, kullanıcı tercihi ve diğer bilgilerden yararlanır.

Çok Yönlülük

ChatGPT aracı çok yönlü bir sohbet robotudur. Sadece insan gibi konuşmalar yapmak ve sorulara cevap vermek için kullanılmaz. ChatGPT ile çok sayıda farklı görevi de yerine getirebilirsiniz. Bu yapay zeka aracını kullanarak Matematik işlemlerinden sınıflamaya, anahtar kelime bulmadan akademik metinler oluşturmaya birçok görevi yerine getirebilirsiniz. Doğru girdiler ile bu araç sizlere çok esnek ve çok yönlü çözümler sunar.

Esnek Yanıt Kapasitesi

ChatGPT sohbet robotunun en önemli özelliklerinden biri de esnek yanıt kapasitesidir. Bu sayede benzer sorguları yaptığınızda veya farklı kullanıcılar yaptığında farklı yanıtlar alabilir. ChatGPT sürekli olarak kendini geliştirir ve tüm sorgulara esnek yanıtlar verir. Aynı sorgulara farklı değerlendirmeler yapabilir ve her kullanımda özgün cevaplar verir. Bu sayede belirli bir konuda çok sayıda farklı ve özgün sonuçlar alabilirsiniz.

Öğrenme ve Gelişim Kabiliyeti

ChatGPT aynı insan gibi konuşabildiği gibi öğrenme ve gelişme kabiliyetine de sahiptir. Verdiği cevaplar, yeni sorgular ve zaman içinde yapılan güncellemeler ile ChatGPT yeni bilgiler öğrenir.

Kendini geliştiren ve öğrenme yeteneği olan yapay zeka ilerleyen sorgularda size çok daha nitelikli cevaplar verir. Aynı zamanda doğruluk oranı ve bilgi güncelliği de zaman içinde değişiklik gösterebilir.

Yapay zeka alanında yaşanan her türlü gelişme ChatGPT için de olumludur. Bu nedenle her zaman aldığınız cevaplar daha iyi ve gelişmiş olacaktır.

Dil Çeşitliliği

ChatGPT’nin en önemli özelliği birçok dilde sorgu yapılabilmesi ve cevaplar verilebilmesidir. Farklı dillerde içerik üretmek, cevap almak ve çeşitli işlemleri yapmak bu yapay zeka uygulaması ile mümkün olmaktadır.

ChatGPT aracının en önemli yeteneklerinden biri bir dille sağlanan bir girdide diğer dilde sonuç verebilmesidir. Diyelim ki Türkçe bir girdi ile İngilizce bir sonuç istediniz. Bunu yaparken cevabı İngilizce vermesi gerektiğini belirtirseniz size doğru sonuçlar verecektir.

Dil çeşitliliği özelliği girişimcileri ve kullanıcıları farklı diller bilmese de uluslararası alanda çalışabilme şansı tanır. Özellikle yabancı dilde para kazanmak istiyorsanız mutlaka ChatGPT ile yapabileceğiniz bazı iş kolları araştırmalısınız.

Yüksek Erişilebilirlik

ChatGPT aracı aynı zamanda yüksek erişilebilirlik sağlar. Bu özelliği platforma erişimi kolaylaştırır. Bir cihazı ve internet bağlantısı olan her birey bu araca bağlanabilir. Aynı zamanda çok kolay şekilde doğru girdileri vererek sonuç alabilirsiniz. Her sektörden ve kesimden kullanıcı çok çeşitli görevleri yerine getirmek için yapay zekadan yararlanabilir.

Kullanıcı Dostu Arabirim

Arabirim, iki farklı sistemin birbiri veya kullanıcı ile etkileşime geçmesine olanak tanıyan yazılım birimidir. ChatGPT kullanıcılar ile etkileşime geçme konusunda çok başarılıdır.

İnternet kullanıcıları üye girişi yaptıktan sonra günlük dilde sorgu ifadeleri girebilir. Daha sonra yapay zeka istenen sorgulara göre doğal dil işleme yeteneği sayesinde kolayca anlayabileceğiniz cevaplar verir. Kullanıcı dostu arabirim ile bir insanla konuşur gibi ChatGPT ile bilgi alabilirsiniz.

Uyarlanabilirlik

ChatGPT aracının diğer bir özelliği de uyarlanabilir olmasıdır. Sizlere sunduğu yanıtları birçok farklı alana uyarlayabilirsiniz. Bir alanda size sunduğu tavsiyeleri diğer alanlara uyarlayabilme özelliği vardır.

Uyarlanabilirlik aynı zamanda kullanıcıların elde ettiği cevapları farklı görevlere uyarlayarak kullanabilmesini sağlamasıdır.

ChatGPT Kullanım Örnekleri

ChatGPT aracını kullanmak istiyorsanız ancak neler yapabileceğinizi bilmiyorsanız sizin için bazı kullanım örnekleri hazırladık. Bu örnekleri inceleyerek ChatGPT’nin yeteneklerini daha iyi anlayabilirsiniz.

İşte ChatGPT kullanım örnekleri;f

Eğitim

Eğitim alanında en iyi ChatGPT kullanım örneği öğrencilere proje ödevi konuları bulmak olabilir.

ChatGPT’yi bu amaçla şu girdilerle kullanabilirsiniz;
“Fen Bilimleri 5. Sınıf konularını incele. 5 sınıf öğrencilerinin seviyesine uygun proje ödevi konuları listele.”

Girdiyi daha spesifik sonuçlar elde etmek için geliştirebilir ve büyütebilirsiniz. Bu durumda öğrencilerinize vereceğiniz proje ödevi konuları listesi oluşturacaktır.

Kodlama Yardımı

Dijital ortamda web sitesi, uygulama veya birçok servis kodlama ile geliştirilir. Kodlama alanında bilgi sahibi değilseniz birçok konuda zorluklar yaşayabilirsiniz.

Belirli düzeyde çeşitli kodlama dillerinde ChatGPT sizlere kodlama yardımcı sağlar. Belirli bir alanda sizler için istediğiniz dilde kod yapısı oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Kodlama konusunda ChatGPT girdileri şöyle olabilir;

“Web sitemde yer alacak çalışma saatleri ve ürün değerlendirmelerini Google’a uygun şekilde bildirmemi sağlayacak yapısal veri kodları oluştur.”

Ticari Kullanımlar

ChatGPT dijital amaçlarla da çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Özellikle e-ticaret süreçlerinde metin yazma, görsel oluşturma ve birçok amaç için ChatGPT’den yararlanabilirsiniz.

Ticari kullanım için ChatGPT girdisi şöyle olabilir;

“Köpek maması ürünümü satın almaya teşvik edecek ve güçlü bir harekete geçirici mesaj barındıran Google reklam metni oluştur.”

Müşteri Hizmetleri

ChatGPT müşteri hizmetleri alanında da sizlere profesyonel destek sağlar. Özellikle kurumsal bir müşteri hizmetleri deneyimi sunmak istiyorsanız otomatik sohbet robotunda verilecek otomatik cevaplar için müşteri hizmetleri cevapları oluşturabilirsiniz.

ChatGPT müşteri hizmetleri girdisi şöyle olabilir;

“Ürün gönderim süresinin 3-7 iş günü olduğunu ve müşterilerin bu süreçte mail üzerinden bizimle iletişime geçebileceklerini ifade eden bir bilgilendirme içeriği hazırla.”


Kişisel Asistan

ChatGPT kişisel işlerinizi planlama konusunda size yardımcı olacaktır. Günlük hayatınızı ve iş süreçlerinizi planlama konusunda ve sizlere öneriler sunma konusunda ChatGPT aracını kişisel bir asistan olarak kullanabilirsiniz.

Kişisel asistan olarak ChatGPT girdileri şöyle olabilir;

“Kilo verme amaçlı yapacağım spor etkinlikleri için bana bir beslenme listesi oluştur.”

“Hafta sonu 7 saat uyku, 2 saat dinlenme, 15 dakikalık aralıklarla 5 ders test çözme şeklinde günlük iş planı oluştur.”

İçerik Üretimi ve Düzenleme

Chatgpt aracının en önemli işlevlerinden biri içerik üretimi ve düzenleme işidir. ChatGPT ile bir web sitesindeki içeriği yeni baştan özgün olarak yazabilirsiniz. Bunun yanında yapıştırdığınız bir içeriği belirli özelliklere göre yeniden düzenlemesini veya denetleme yapmasını isteyebilirsiniz. Aynı zamanda akademik içerik, SEO içeriği, şarkı sözü gibi birçok farklı içerik türünü üretmesini ev düzenlemesini isteyebilirsiniz.

https://www.dopinger.com/tr/blog/chatgpt-nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir