Çevreci Otellerin Vazgeçilmezi Yeşil Yıldız

Küresel ısınmanın getirdiği koşullara bağlı olarak son yıllarda enerji verimliliği son derece önem kazanmıştır. Çünkü küresel ısınmaya bağlı olarak ekolojik dengeler değişmiş ve çevre kirliliği had safhaya ulaşmış durumdadır.
Bu durumda da enerji verimliliği önem kazanmaya başlamıştır.

yesil-yildiz-1

Gerek devletin bu konuda uyguladığı teşvikler, gerek ise artan çevre bilinci nedeniyle bu konuda sürekli yapılan çalışmalar vardır. Öyle ki enerji verimliliği konusunda dersler ve sertifika programları oluşturulmaktadır.

Böylesi programlardan birisi de günümüzde turizm sektöründe uygulanmaya başlanmıştır ve adına yeşil yıldız denilmektedir.

Bir otelin yeşil yıldız sertifikasına sahip olması için bir takım temel şartlar vardır ve firmanın kendisinin başvurması gerekmektedir.

Yeşil Yıldız Almanın Avantajları

Linkini verdiğimiz http://www.erketasarim.com/hizmet-yesil-yildiz-sertifika-danismanligi anlatıldığı üzere, otelin kaç yıldıza sahip olduğuna göre asgari taşıması gereken bir puan vardır ve bu puana göre eğer yapılan incelemede otel gerekli koşulları taşıyor ve çevreye gereken önemi gösteriyor ise bu sertifikayı almaya hak kazanmakta böylece bir yeşil yıldıza sahip olmaktadır. Asla otelin beş yıldıza sahip olması gibi bir koşul yoktur. Butik otel de olsa, tatil köyü de olsa bu belgeye eğer enerjiyi az tüketiyor, temiz enerji kullanıyor ise sahip olabilmektedir. Özünde tek yapması gereken, çevreci bir otel olabilmesidir. Değerlendirmede tatil oteli mi yoksa şehir oteli mi önem taşıyan faktörler arasındadır ve atlanmaması gerekmektedir.

Özelikle yurt dışından gelen insanlar ve ekoloji aktivistleri bu tür otellerde kalmayı tercih ettiğinden ve eko turizm gün geçtikçe popüler olduğundan, bu yıldızı almak, alternatif müşterilere ulaşmanın en cazip noktasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.