NASA‘nın Spitzer uzay teleskobu yeni bir gezegen keşfetti. Bu gezegenin önemini ise gezegene yakıştırılan Süper Dünya sıfatından anlayabilirsiniz.

gezegen-hd-219134b-1

NASA’nın 2015 yılıyla birlik önemli başarıları ve keşifleri hız kazanmış oldu. NASA’dan son gelen bir keşif haberine göre; Dünya benzeri bir gezegen, kendi güneş sistemimizin dışındaki bir güneş sisteminde yer alıyor. Üstelik bu gezegen, Dünya ile büyük ölçüde benzerlik gösteriyor.

NASA Yeni Bir Süper Dünya Keşfetti

Aslında NASA’nın Süper Dünya tabiri, Dünya’ya benzeyen ama Dünya’dan büyük ve Neptün‘den küçük gezegenler için kullanılıyor.

Yeni keşfedilen başka bir güneş sistemine ait gezegen ise yeniden Süper Dünya tabirini gün yüzüne çıkarttı. Zira bu gezegen tıpkı bizim dünyamız gibi, farklı bir güneş sistemi yörüngesinde ve insan yaşamına olanak sağlayabilen atmosfer ve yeryüzü olanaklarına sahip olabilir.

Dünya’ya Benzeyen HD 219134b Gezegeni

NASA’nın Spitzen uzay teleskobu ile keşfettiği yeni Süper Dünya gezegeni, her ne kadar doğrudan görülemiyor olsa da gezegen ile ilgili yüzeysel detaylar elde etmek mümkün olmuş. Bu detaylardan dikkat çekenleri ise; Dünya’nın yaklaşık 1,6 katı büyüklüğe sahip olması ve Dünya’nın güneş sistemine en yakın kayalık gezegeni olma özelliği oluyor.

Bunlara ek olarak tahminler, söz konusu bu Dünya benzeri güneş sistemimiz dışında yer alan gezegenin, tıpkı dünyamızda olduğu gibi içerisinde canlı barındırabilecek niteliklere sahip olabileceği detayları oluyor.

gezegen-hd-219134b-2

Dünya Dışı Yaşam Formu mu Tespit Edildi?

Söz konusu bu canlı kavramının ise henüz ne olduğunu anlamak pek de mümkün olamıyor. Zira bu canlı kavramı içerisinde herhangi bir farklı bakteri türü ya da belkide bir bitki türü dahi olabilir.

Dünyamıza 21 ışık yılı uzaklıkta olan ve yer şekil oluşumları Dünya’ya benzeye HD 219134b gezegeni hakkında yapılan bilimsel çalışmaların hız kazanacağını söylemek yanlış olmayacaktır.