okey oyna

Cam Silen Robot Geliştirildi

Skyline Robotics firması cam silen robot geliştirdi. Detaylar haberimizde.

Bir gökdelenin camlarını silmek insanlar için en zor mesleklerinden birisi diyebiliriz. Bu zor iş insanları bu mesleği icra edebilen robotlar geliştirmeye yöneltti. İsrail‘li girişim Skyline Robotics bu işi robotlara devretmek için cam silen robot geliştirdi. Bu robotlar bir gökdelenin camlarını rahatlıkla temizleyebiliyorlar.

Binaların en tepesinden sarkıtılan ve kolları ile camları ovalayarak temizleyen bu robotlar genel olarak insan ellerini taklit ederek çalışıyorlar. Camlara fazla basınç uygulayarak kırmamak için de farklı yönlere doğru hareket edebiliyorlar.

Robotlara temizlettirilecek olan binaların 3D haritalarının çıkarılması gerekiyor. Bu haritalar robotların hafızalarına yazılımla yükleniyor. Böylece binadaki temizlenmesi gereken camlar robot tarafından belirleniyor.

Cam yıkama masrafını yüzde 10 civarında azaltarak firmaların bütçesini rahatlatacak olan bu robotlar şimdilik direkt olarak satılmıyor. Yalnızca belirli tesisler tarafından belirli zamanlarda kiralanabiliyor.

Bunun gibi birçok robotun önümüzdeki yıllarda birçok yerde göreve başlamaları bekleniyor. Diğer robotlara kıyasla biraz daha basit bir yapıda çalışan robotlar diğer firmalar tarafından da üretilmeye başlanabilir.

 238 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir