Büyük Patlama Teorisi (Big Bang) Çöpe Mi Atılıyor?

Büyük Patlama Big Bang

Büyük patlama teorisi (Big Bang) yerini iki büyük patlama teorisine bırakmaya hazırlanıyor.

Büyük Patlama Teorisi (Big Bang) Çöpe Mi Atılıyor?

Evrenin nasıl oluştuğu ile ilgili en önemli hipotezlerden birisi olan Big bang teorisi. Ancak bilim insanlarının yeni teorisi evrenin tek değil iki büyük patlama ile ortaya çıktığı yönünde. İlginç ve heyecan verici olan durum ise bilim insanlarının bu teoriyi ispatlayabileceklerini düşünüyor olması.

Evren Nasıl Oluştu?

İnsanlığın ilk çağ filozoflarından itibaren sorduğu en temel sorulardan birisi evrenin nasıl oluştuğu. Elbette bu soru ilk çağda çok farklı bir sorgulama yapıyordu. Ancak evrende yalnız olup olmadığımız ve bu evrenin yıldızların ve Ay’ın nasıl oluştuğu hep merak ettiğimiz sorulardan.

İki Büyük Patlama Teorisi ve Yeni Hipotezler

İşte bilim insanları şimdi ileri sürdükleri son teori ile büyük patlama teorisinde bir değişime gittiler. Bu teoriye göre evrenin oluşumu tek bir büyük patlama ile açıklanamaz. Bu nedenle evrenin oluşu iki büyük patlama ile oluştu.

Büyük patlama teorisine göre yaklaşık 14 milyar yıl önce evrenimiz çok daha sıcak ve yoğun bir haldeyken radikal olarak dönüştü. Bilim insanları bu sürece Big Bang yani büyük patlama ismini verdi.

Teoriye göre ilk büyük patlama ile evrende sıradan maddeler oluştu ve daha sonra gerçekleşen büyük patlama ise karanlık maddenin oluşmasına sebep oldu.

Karanlık Madde Bugün Bildiğimiz Evrenin Temel Taşı

Bilim insanlarına göre karanlık madde bugün bildiğimiz evrenin temel taşı durumunda. Büyük hadron çarpıştırıcısı da bu maddenin ve evrenin nasıl oluştuğu hakkında deneyler yapıyor.

Bilim insanları ilk büyük patlamanın evrenin başlangıç noktasında olduğunu ve evrenin vakum etkisi ile büyük bir genişlemeye uğradığı görüşündeler.

Bugün evrenin temelini oluşturan maddelerin büyük patlama ile oluştuğu temel görüşler arasında ancak iki büyük patlama teorisine göre karanlık maddenin oluşması için ilk olarak sıradan maddelerin oluşması gerekmektedir. Teoriye göre bu oluşumdan sonra genişlemenin de sonlanmış olması gerekir.

İki Büyük Patlama Teorisi İle İlgili Yayınlanan Makale

Sıradan maddelerin birbiri ile girdikleri etkileşim ise karanlık maddeyi oluşturan ikinci büyük patlamaya sebep oldu. Teori ile ilgili yayınlanan makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bilim insanları şimdilik kanıtlayamamış olsa da evrenin yüzde 95’inin karanlık madde ve karanlık enerji‘den oluştuğu teorisine inanıyor. Avrupa Uzay Ajansı da Evren’in 3 boyutlu bir haritasını çıkarma çalışması yapıyor. Projenin hedefi de karanlık maddenin kanıtlarını bulmak. Bu amaç ehdef inşa edilecek Öklid Uzay Teleskobu için ise ilk adımlar atılmaya başladı bile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir