Bulut Depolama Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bulut Depolama

Bulut depolama neden doğdu? Günümüzde akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi cihazların yaygınlaşması sayesinde, internete neredeyse her yerden erişebiliyoruz, bunun getirebileceği tüm artılar ve eksilerle birlikte geliyor. Ancak bazen, ev bilgisayarınızda bir dosya oluşturmanız gerekebilir, ancak ertesi gün işe gittiğinizde bu dosyayı yanınızda getirmeyi unutabilirsiniz. Bulut dosyalama ile sizde aynı dosyanın birden fazla kopyası bulabilir.

En kötü durumda, akıllı telefonunuzu, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı kaybedebilirsiniz. Tüm dosyalarınızı içeren veya daha da kötüsü, en sevdiğiniz cihazınız aniden bozulabilir.

Bulut Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bu ve benzeri sorunları çözmek için, bulut doğdu. Farklı bir deyiş ile kişisel depolama alanı da denebilir. Bulut Depolama ile herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde herhangi bir İnternet bağlantısı kullanılarak erişilebilir. Bununla birlikte, bulut teriminin, bulut depolamaya atıfta bulunmanın yanı sıra, bazen bulut bilişim tarafından sunulan diğer hizmetlere de atıfta bulunabileceği unutulmamalıdır.

Bulut depolama, bu nedenle, tüm favori dosyalarınızı tek bir yerde senkronize etmekten başka bir şey yapmaz, sonuç olarak bunları yeniden indirme, değiştirme, silme ve ya güncelleme avantajıyla, dolayısıyla artık yanınızda harici sabit diskler taşımak zorunda kalmazsınız. USB kalem sürücü veya normalde kaybedebileceğiniz veya unutabileceğiniz herhangi bir şeye ihtiyacınız kalmaz Bunun yanı sıra istenirse değerli yedek kopyalar tutmanın yanı sıra tüm favori dosyalarınızı dilediğiniz kişiyle ve istediğiniz süre ile paylaşma imkânı da verir. Bu da zaman ve pratiklik açısından kuşkusuz avantajlı olacaktır.

Bulut Depolama Nasıl Kullanılır?

Kullanılan hizmete bakılmaksızın söz konusu hizmete kayıt olduktan sonra tek yapmanız gereken, istediğiniz tüm dosyaları favori tarayıcınız üzerinden veya istenirse akıllı telefonlar, tabletler için özel bir uygulama aracılığıyla yüklemeye başlamaktır. Bundan sonra bu dosyalar İnternete bağlı herhangi bir cihaz aracılığıyla otomatik olarak erişilebilir olacak, indirilmeye ve ya değiştirilmeye hazır olacaktır.

Bulut Depolamayı Nasıl Kullanabilirim?

Google ve ya Microsoft e-posta adresiniz varsa sen zaten kişisel bulut depolama kullanılabilirsin, yalnızca dosyalarınızı yükleyerek kullanmaya başlayabilirsin.

Öte yandan, bu e-posta adreslerinden birine sahip değilseniz, birçok özel ücretsiz hizmetten bir veya daha fazlasından kolayca yararlanabilirsiniz.

Bu nedenle aşağıda, parantez içinde temel alanı belirttiğim en iyi ücretsiz bulut depolama hizmetlerinin kısa bir listesi bulunmaktadır.

  • Dropbox (2 GB);
  • Amazon Bulut Sürücüsü (5 GB);
  • iCloud (5 GB, iPhone, iPad ve genel olarak tüm Apple cihazlarını kullananlar için);
  • Mega (50 GB);
  • Degoo (100 GB).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.