LCD ekranlar bükülebilme teknolojisi ile tekrar piyasada boy göstermeye başlayabilir. Detaylar haberimizde.

Uzun bir süredir, akıllı telefonlardan televizyonlara varıncaya kadar hayatımızdaki birçok farklı teknolojik cihazda kullanılan LCD ekranlar artık yerini yavaş yavaş daha yeni ekran teknolojilerine bırakmaya başladı.

Ancak yeni yaşanan bir gelişme bu durumu değiştirebilir. Ucuz olmasına rağmen çok hassas ve kırılgan olan LCD ekranlar, yeni geliştirilen bir yöntem ile neredeyse OLED kadar dayanıklı ve bükülebilir hale gelebiliyor.

LCD Ekranlar Nasıl Çalışır?

Bu yeni yöntemi anlatmadan önce isterseniz LCD ekranların nasıl çalıştığını hatırlayalım.

Temel anlamda en basit LCD ekran, 6 adet katmanın birleşmesinden oluşmaktadır. Bu katmanların amacı ışığın orta bölümde bulunan sıvı kristallerden farklı açılarla yansıyarak renk filtresine çarpıp görüntü oluşturmasıdır.

Bu katmanları bir arada tutan ve koruyan içte ve dışta olmak üzere toplam 2 adet şeffaf cam plaka bulunmakta. Bahsettiğimiz bu yeni yöntemde ise cam yerine plastik kullanılarak bükülebilir LCD ekran elde edilebiliyor.

Uygun Fiyata Bükülebilir Ekranlı Telefonlar Yolda

Basit ama gayet etkili olan bu yöntem ile OLED ekran kadar olmasa da, LCD ekranlar da (Samsung Galaxy S6 veya S7’deki gibi) küçük kıvrımlar oluşturabilecek şekilde bükülebiliyorlar.

Bu bağlamda ucuz ve kolay bir şekilde eğimli ekranlı akıllı telefon yapmak isteyen birçok üretici, şüphesiz bu yeni bükülebilir LCD ekranları tercih edecektir.

Yöntemi geliştiren Japan Display firmasının CEO‘su Shuji Aruga, yaptığı açıklamada bu teknolojinin henüz çok yeni ve geliştirilme aşamasında olduğunu, bu nedenle seri üretime ancak 2018 yılında geçilmesinin öngörüldüğünü belirtti.