Boston Dynamics Robotu Fabrikada Çalışacak

Boston Dynamics Robot Köpek Spot

Boston Dynamics firmasının Spot isimli köpek robotu fabrikada çalışacak.

Boston Dynamics’in Robotu Fabrikada İş Başı Yapıyor

En popüler robotlardan olan Boston Dynamics firmasının köpek robotu Spot, dünyanın önde gelen otomotiv şirketlerinden Ford‘un fabrikasında çalışmaya hazırlanıyor. Fabrikalarda daha çok görülmeye başlanan robotik sistemlerle üretim süreci daha da kolaşlaşıyor.

Kendi üretiminde de bu robotlara yer vermeye hazırlanan Ford firması, kısıtlı sayıda da olsa ünlü robotu fabrikasında çalıştıracak. Köpek gibi yürüşe sahip olan robotlar iş dünyasında gücünü göstermiş olacak.

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden olan Ford, fabrikasında görevlendirmek üzere 2 tane ünlü robotu işbaşı yaptırmaya hazırlanıyor. Bu robotlar bilindiği gibi 4 bacaklı bir tasarıma sahip. Köpeği andıran yürüyüşü ile adını duyuran Spot, 30 kg civarında yük taşıma yeteneğine sahip. Bu sayede robotların şanzıman imalatında çalışabileceği açıklandı.

Ford firmasının yaptığı çalışmada sisteme adapte olacak olan Boston Dynamics robotu Spot için planları olduğunu ifade etti. Ancak bu planların ne oranda gerçekleşeceğinin öngörülmediği söylendi. Robotların sahip olduğu sensörlerle uyumlu çalışabileceği de beklentiler arasında.

Robotların Ford fabrikasında çalışması ile birkaç avantaj sağlanmış olacak. İlk olarak robotlarla azalan imalat süresi kendini gösteriyor. Manuel çalışmalara göre daha gelişmiş hesaplamalara ve sensörlere sahip olan robotların çalışmaları hızlandırabileceği ifade ediliyor.

İkinci olarak da robotlar 5 farklı kamera ile donatılacak. Lazer tarayıcılar ile etrafı tanımlayabilen robotlar, aralıksız 3 mil hızla 2 saat hareket kabiliyetine sahip olacak. Robotların topladığı veriler kullanılmak üzere depolanacak.

Çalışma Başarılı Olursa Robot Sayısı Artırılacak

Ford firması tarafından alınan robotlardan memnun kalınası durumunda, çalışacak robot sayısının artabileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir