Bluetooth 5 kablosuz teknolojisi ile daha fazla hız ve mesafe mümkün olacak. Yeni teknolojinin tüm detayları haberimizde.

Bluetooth 4.2 teknolojisinin yerini alacak olan Bluetooth 5 hazır durumda. Bluetooth Special Interest Group (BSIG), üreticilerin Bluetooth 5 teknolojisini cihazlarında kullanmaları için hazır olduğu açıklamasını yaptı.

İlk kez bu yılın ortalarında duyurulan Bluetooth 5 ile kablosuz teknolojisine daha fazla mesafe, daha yüksek hızlar ve daha fazlası anlamında birçok zenginleştirme yapılıyor. Detaylandırmak gerekirse Bluetooth 5, Bluetooth 4.2 teknolojisine göre 4 kat daha fazla mesafe sunarken, veri transferi tarafında ise 2 kat daha fazla hız sağlıyor.

Bu geliştirmeler ile Bluetooth 5 cihazların evde veya işte kesintisiz bir şekilde kullanımı mümkün olacak. Tüm evler ve binalar için kapsamını genişletecek teknolojinin Nesnelerin İnterneti (IoT) geliştiricileri ve tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere gelişimini sürdüreceği basit ve güvenli bağlanılabilirlik için küresel kablosuz standardı olmayı sürdüreceği ifade ediliyor.

Hız ve mesafenin yanı sıra Bluetooth 5 ile birlikte yayın mesaj kapasitesinin de 8 katına çıktığının altı çiziliyor. Bu sayede geliştirilmiş ve konuyla ilgili daha bağlamsal çözümler için gönderilen verilerde artış sağlandığı belirtilmekte.

Ek olarak diğer kablosuz teknolojilerle sebebiyle oluşan potansiyel parazitlerle ilgili de geliştirmeler yapılarak, özellikle ağır şekilde kablosuz teknolojiler kullanılan teknolojik ortamlarda verimliliğin artırılması sağlanmış.

Bluetooth 5 sevkiyatlarının ticari kullanım için 2 ile 6 ay arasındaki sürede gerçekleştirilmesi planlanıyor.