okey oyna

Bloodhound Süpersonik Araç Testlere Başlıyor

Bloodhound süpersonik araç yeni bir kara hız rekoru için testlere başlıyor. Tasarımı ile oldukça dikkat çeken Bloodhound, 2020’de yeni bir rekoru deneyecek.

Bloodhound süpersonik aracı geliştiren ekip Güney Afrika’daki kuru göl yatağında 2020 yılında dünyanın kara hızı rekorunu kırmayı hedefliyor. Ekip uzun vadede ise 1.000 mph’lik (1.600 km / saat) hız eşiğini aşmayı da amaçlıyor. Şu anda 1.228 km / saat kara hızı rekoru bulunan aracın Rolls-Royce EJ200 jet motoru tarafından desteklenmesi ile bu hedefe çok da uzak olmadığı belirtiliyor. Ayrıca aracın motorunun yanı sıra tasarımı da bu hız seviyelerine ulaşılmasında önemli bir etken olarak görülüyor.

Cornwall Havaalanı’ndaki testlerde aracın sadece 8 saniyede 337 km / saat hıza ulaştığı ve 1.5 G’lik bir hızla çekildiği görüldü.

Ekip arabaya entegre edilmiş 500 sensör aracılığı ile yüzlerce veriyi topluyor. Katı alüminyum jantlar ile taban sürtünmesi arasındaki ilişkiyi ve arka kısımdaki düşük basınç ile geri çekilen aerodinamik kuvveti izliyor. Ekip tüm bu veriler aracılığı ile kara hızını geliştirmek için çalışmalara devam ediyor.

Okey Oyna
 225 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir