Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Kripto Para

Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır sorusu kripto paralar üzerinden gelir elde etmek isteyenler tarafından merak ediliyor. Son dönemlerde kripto paralara ilginin artması bu para birimlerini de yatırım nesnesi olarak görmeye sevk etti. Ancak yatırım yapmak için bilinmesi gereken temel meseleler bulunuyor.

Bitcoin Yatırımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır sorusu için yatırım konusunda temel noktaları bilmeniz gerekiyor. Yatırım demek mevcut paranın ileride değerlenmesi ve sonrasında kullanılması amacıyla yapılır. Geleneksel yatırım araçları döviz ve altın gibi emtia çeşitleridir. Örneğin artan fiyatlar yüzünden bugün alınan 100 TL’lik gram altın ileride 150 TL değere denk gelebilir.

Yatırım yaparken kesin kazanç garantisi yoktur ve her yatırım aracı belirli oranlarda risk taşır. Bu etmenler bizzat kripto paralar için de geçerlidir. Eğer kripto paraların kısa vadede önemli getiri sağlayacağınızı düşünüyorsanız bu durumda temkinli olmalısınız. Çünkü artış olarak kripto paralar garanti sağlamaz. Bu yüzden hem yatırım yapacağınız birimi dikkatli incelemelisiniz hem de risk oluşturacak paralarla yatırımdan uzak durmalısınız.

Bitcoin Cüzdanı Oluşturun

Bitcoin’e yatırım yapmak için karar verdikten sonra ilk olarak cüzdan oluşturmalısınız. Bu dijital cüzdan Bitcoinlerinizi saklamak için kullanılacaktır. Kripto para borsalarında Bitcoinlerinizi tutabilirsiniz ama kendinize özel cüzdan oluşturmanız daha fazla güvenlik sağlayacaktır. Cüzdanı oluşturmak için güvenli olan uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Cüzdanınızı emanet edilmeyen cüzdan olarak oluşturacaksınız. Bu şekilde adlandırılmasının sebebi cüzdanınızın üçüncü taraflara kesinlikle erişilmez olmasıdır. Emanet edilmeyen cüzdanlar nakdi paralar üzerinden her zaman Bitcoin almanıza olanak sağlamayabilir. Bu durumda ise kripto borsalarından cüzdanınıza Bitcoin aktarımı yapabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

Bitcoin cüzdanı oluşturma adımları sonrasında cüzdanınızı nasıl kullanmanız gerektiğini de bilmeniz yatırımlarınızı yönetmeniz için önemlidir. Cüzdanınız ile önceden tanımlanan Bitcoin adreslerinden BTC çekimi yapabilirsiniz. Bu durumda cüzdana adres tanımlaması gerekir ve tanımlamayı yapmak için 2 aşamalı doğrulama kodu gerçekleştirilir. Onaylama sonrasında BTC blok zincirine iletilecektir. İletilecek olan platform BTC alımı yapan borsa veya benzeri platformlar olmaktadır.

Cüzdanınızı oluşturduktan sonra gerekli güvenlik önlemlerini de aldıktan sonra yatırımlarınız tam güvenli olacaktır. Bitcoin cüzdanınıza üçüncü taraflar ulaşamaz ve kullanamaz. Ancak bunun için cüzdan bilgilerinizi de başkalarıyla paylaşmamaya dikkat etmelisiniz.

Bitcoin Yatırımlarını Değerlendirme

Bitcoin yatırımı temel olarak fiyatlarının ileri bir tarihte artması ile kâr elde etme mantığı ile yapılır. Ancak bu konuda tüm yatırım araçlarında bulunan riskleri göz önünde tutmanız gerekir. Öncelikle Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar kesin kazanç garantisi vermez. Ayrıca piyasalar diğer piyasalara göre çok daha dalgalıdır ve kısa süreler içerisinde önemli düşüşler yaşanabilir. Buna rağmen Bitcoin alarak yatırım yaptığınız tutar sizin için risk veya tehlike oluşturmuyorsa Bitcoin uzun vadede önemli yatırım aracı olarak size fayda sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir