Bitcoin, dijital bir para birimi olması ile alternatif ödeme yöntemi haline geldi. Bitcoin ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde.

bitcoin

İnternet dünyasında son yıllarda popüler bir hale gelen ve yeni para birimi olarak görülen Bitcoin, birçok tartışmayı ve hukuki olayı beraberinde getiriyor olsa da, son zamanlarda oldukça büyük firmalar tarafından desteklenmeye başladı.

Bizde geçtiğimiz günlerde kurucusunun kendini deşifre etmesi ve oyun mağazası Steam‘in artık Bitcoin ile ödeme alacağını duyurması üzerine, tekrar gündeme oturan bu para birimi hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Bitcoin Nedir?

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında deneysel olarak başlatılan Bitcoin, bağlı olduğu bir ödeme sistemi veya herhangi bir merkezi olmayan dijital bir para birimidir.

Satoshi Nakamoto, aslında Bitcoin’in kurucusu olan ve kısa bir zaman önce ortaya çıkan Avustralya’lı Craig Wright‘ın yıllardır kendisini gizlemek için kullandığı isimdir. Bitcoin transferleri herhangi bir aracı olmadan doğrudan iki taraf arasında gerçekleşmektedir.

Yani Bitcoin’in hiç bir sahibi olmadığı için, değerini istediği gibi belirleyebilen veya oynama yapabilen tek bir güç bulunmamaktadır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin denilince birçok insanın aklına, mining yani madencilik gelmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin üretmek isteyen kullanıcılar, bilgisayar donanımlarına yüksek yatırımlar yaparak özellikle ekran kartları sayesinde madencilik yapıyor, yani Bitcoin elde ediyordu.

Ancak günümüzde bu iş için özel üretilen cihazların satışa sunulması ve bazı ülkelerde çiftlik diye tabir edilen devasa üretim alanlarının kurulması, kişisel olarak Bitcoin üretmenin artık daha zor bir hale gelmesine neden oldu ve bilgisayarların harcayacağı elektrik ile oluşacak olan ek maliyet göz önüne alındığında madencilik avantajlı bir yatırım olmaktan çıktı.

Bir diğer alternatif olan Cloud Mining ise, belirli firmalarla yapacağınız dönemsel anlaşmalar sonucunda Bitcoin için kullanılan özel donanımlara bir nevi ortak olarak, hiçbir işleme gerek kalmadan kazanç sağlamanızdır.

Cloud Mining firmalarına ödeyeceğiniz tutarlar genellikle 3 veya 6 ay arasında kar etmenizi sağlıyor. Ancak son yıllarda çok güvenilir olduğu belirtilen bazı firmaların kapanması insanların bu yatırımları yaparken tereddütlü bir hale gelmesine neden oldu.