Mozarrella peyniri nedir? İtalya’da üretilen ve bütün dünyada en çok tanınan peynirlerin başında gelen Mozzarella peyniri, sadece salataları, makarnaları ve pizzaları lezzetli kılmakla kalmıyor, tek başına tadıldığı zaman da mükemmel bir lezzet halini alıyor. Yüksek yağ oranı sebebiyle yarı yumuşak bir peynir türü olan Mozzarella peyniri; manda sütünden yapılan Mozzarella di Bufala, pastörize edilen ya da günlük inek sütünden üretilen Mozzarella Fior di Latte, yağı alınmış peynirden üretilen az yağlı Mozzarella ve isli Mozzarella olarak dört farklı çeşitten oluşuyor.

mozzarella-peyniri

Mozarella peyniri nerelerde kullanılır?

Genelde yumurta gibi küresel bir şekle sahip olan Mozzarella peyniri, tek başına tüketileceği zaman dilimlenerek servis yapılır. Fesleğen ve domates ile birlikte yenildiğinde çok lezzetli bir kahvaltılık olabilecek Mozzarella peyniri, aynı zamanda birçok yemek yapımında da kullanılır. Bir İtalyan klasiği olan pizzanın ana malzemelerinden biri olan Mozzarella peyniri, pizza ile muhteşem bir uyum yakalıyor. Mozzarella peynirli makarna ise, mozzarella tutkunları için bir vazgeçilmez halini alıyor. Makarna sosları ile kullanıldığı zaman mükemmel bir lezzet şöleni yaşatan Mozzarella, salatalarla birlikte de tüketilebiliyor.

Mozzarella peyniri nasıl yapılır?

İtalya’da çiğ ve işlenmemiş manda sütünden üretilen Mozzarella peyniri 1-2 gün içerisinde tüketilir. Türkiye’nin en ünlü İtalyan restoranları arasında bulunan Eataly’nin özel mutfak atölyelerinde manda sütünden ve inek sütünden yapılan Mozzarella peyniri ile ilgili en özel detaylar anlatılıyor. İtalyan mutfağının başlangıcı sayılan Mozzarella peynirinin bütün incelikleri, İtalyan şefleri tarafından anlatılıyor ve sizin evinizde kusursuz bir peynir yapmanız sağlanıyor.

Mozzarella peyniri nerede satılır?

Tamamen İtalyan geleneklerine uygun bir şekilde üretilmiş olan, lezzetli bir Mozzarella peyniri arıyorsanız, her gün Mozzarella üretiminde bulunan Eataly Market reyonlarına mutlaka bir göz atmalısınız. Yerinde ve günlük üretim politikasıyla üretilen Fior Di Latte Mozzarella, Bufalo Mozzarella, Stracciatella Peyniri, Burrata Peyniri, Bocconcini Peyniri, Scamorza Peyniri gibi birçok Mozzarella peynir çeşidi arasından damak zevkinize en uygun olanını seçebilirsiniz. Mozzarella peyniri fiyatı ve çok daha detaylı bilgi için Eataly Market’i ziyaret edebilirsiniz.