Bilinmeyen Yönleriyle Depresyon Tedavisi

Depresyon Nedir? Yaşadığımız hayat, içinde bulunduğumuz koşullar bize her zaman güzellikler getirmeyebilir. Hepimiz bazen kendimizi bıkkın, yorgun, sıkılmış ve üzüntülü hissedebiliriz. Bu hisler aslında oldukça doğal hislerdir, fakat bazen bu hisler kalıcı ve uzun süreli olabilir. İşte o zaman depresyon bizim için çanlarını çalıyor demektir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman, depresyon tedavisi için hemen bir uzman ile iletişime geçmeniz gerekir. Madalyon Psikiyatri Merkezi, depresyon tedavisi ile ilgili yaptığı çalışmalarla olumlu sonuçlara ulaşmaktadır.

depresyon

Depresyon tedavisi ile ilgili derinliklere inmeden önce, depresyon çeşitleri nelerdir, yakından bir göz atabiliriz. Doğru depresyon tedavisi için, depresyon çeşidinizin ne oluğunun bilinmesi gerekir.

Majör Depresyon: Majör depresyon belirtileri arasında, günlük yaşantıyı etkileyecek derecede uykusuzluk çekme, iştah kesilmesi, olaylara karşı ilgisiz ve dikkatsiz olma gösterilebilir.

Atipik Depresyon: Majör depresyonun bir alt dalı olan atipik depresyonda, kilo alma, aşırı yeme, sık uyuma, devamlı yorgun olma, vücutta ağrı hiss, reddedilmeye karşı hassas olma belirtileri görülür Kronik Depresyon/Distimi: Distimi olarak da adlandırılan kronik depresyon adından da anlaşılabileceği gibi hayat boyu ara ara tekrarlanabilecek bir depresyon çeşididir. Majör depresyon belirtileri, distimide daha az şiddette görülür.

Mevsimsel Depresyon: Senenin belirli dönemlerinde ortaya çıkan özellikle sonbahar ve kış dönemlerinde kendini gösteren bir depresyon şeklidir. Mevsimsel depresyon tedavisi diğer depresyon çeşitlerine göre daha kısa sürede yanıt verir.

Postpartum Depresyon: Doğrum sonrası yaşanan bir depresyon çeşididir. Klasik bir doğrum sonrası melankolisi ile karıştırılmaması gerekir.

Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Depresyon tedavisi, süreç açısından psikiyatrist ile hastanın ilişkisine, depresyonun çeşidine ve hastanın içinde bulunduğu duruma bakış açısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Depresyonlu kişi, eğer içinde bulunduğu durumun farkında ise, kendine bitkisel ilaçlar ya da çaylar hazırlama, arkadaşlarla dertleşme, internetten araştırmalar yapma depresyondan kurtulma yolları arar. Ancak kişi bilmelidir ki, depresyon tedavisi bitkisel çaylarla ya da alelade dertleşmelerle sağlanamaz. Depresyon durumundaki kişi, mutlaka uzman biri ile iletişime geçmeli ve kendisi için önerilen doğru depresyon tedavisi ve gerektiği takdirde verilen depresyon ilaçları ile iyileşme sürecine girmelidir. Madalyon Klinik, depresyon belirtileri şikayeti ile gelen kişilere uyguladığı depresyon testi sonucunda en doğru depresyon tedavisi yöntemlerini uygulamaktadır. Madalyon Psikiyatri Merkezi çatısı altında bulunan genç ve deneyimli uzman kadro her geçen gün depresyon tedavisi konusunda olumlu sonuçlar almaya devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir