Bilim İnsanları Yeni Bir Işınlanma Teknolojisi Keşfetti

Popüler bilimin en çok dikkat çeken konularından birisi de ışınlanma teknolojisi. Henüz canlılar ve nesneler için çok erken olsa da, veri ışınlanması için bazı deneysel çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Bristol Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi’ndeki bilim insanları, kuantum dolanıklık sayesinde yeni bir kuantum ışınlanma teknolojisi geliştirdiklerini açıkladılar. Bu sayede ilk kez 2 çip arasında veri ışınlanmış oldu.

Kuantum Işınlanma İle İlk Kez Veri Aktarıldı

Bristol Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi’ndeki bilim insanları, 2 çip arasında fiziksel bir bağlantı yokken veri aktarmayı başardı. Aynı bilim insanları, bu atılımın hem kuantum bilgisayar‘lar hem de kuantum internet imkanını sağladığını söylüyor.

Işınlanma, kuantum dolanıklık adı verilen bir fenomen ile gerçekleşti. Kuantum dolanıklık, 2 parçanın uzun mesafelerde iletişime geçebilecek kadar iç içe geçtiği bir yerdir. Bu sayede bir parçacık üzerindeki değişiklik, hemen diğer parçacık üzerinde de gerçekleşir. Kuantum dolanıklık için teorik olarak bir mesafe engeli yok.

Bilim ekibi, çiplerde bir çift dolaşmış foton kullandı. Daha sonra bir fotonun kuantum ölçümü gerçekleştirildi. Bu sayede çip üzerinde yapılan değişiklikler, diğer çipte bulunan ortak fotona da uygulanmış oldu. Ekip çiplerin her birini kuantum dolaşımını kullanan bir dizi gösteri yapması için programladı. 2 çipli ışınlanma deneyi sonrasında, kuantum ölçümü yapıldıktan sonra 1 parçacığın bireysel kuantum durumunun 2 çip boyunca iletildiği ortaya çıkmış oldu.

Bilim insanlarına göre, kuantum ışınlanma deneyinin başarı oranı yüzde 91. Bu tür bir ışınlanma, nesneleri bir yerden başka bir yere aktarmayı içermiyor ancak kuantum bilgisini hemen hemen her yere taşımaya olanağı sunuyor. Yakın zamana kadar, bilim insanları yalnızca kuantum bitleri olarak adlandırılan kubitleri ışınlayabiliyorlardı.

Londra Üniversite Koleji’nden Ciaran Lee konu ile ilgili “Kuantum sisteminizin boyutları ne kadar yüksek olursa, iletişimimiz o kadar güvenli olur. Bu sayede daha fazla bilgiyi kodlayabiliriz.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.