Bilim İnsanları En Eski Yıldızı Keşfetti

En Eski Yıldız Earendel

Bilim insanları Hubble uzay teleskobunu kullanarak en eski yıldızı keşfettiklerini açıkladılar.

En Uzak Yıldız: Earendel

NASA’nın Hubble uzay teleskobu günümüze kadar keşfedilen en uzak yıldızlardan birisinin fotoğrafını çekmeyi başardı. National Geographic’e göre Earendel isimli bu yıldızın adı Sabah Yıldızı ve Yükselen Işık terimlerinden geliyor.

Hubble teleskobunun günümüze kadar yaptığı keşifler dikkate alındığında Earendel’in çok önemli olmadığı düşünülebilir. Ancak bu yıldızın ne kadar uzakta olduğunu ve astronomlar tarafından bilinen en eski yıldızlar arasında işaretlenmesi açısından bakıldığında oldukça önemli bir adım olduğunu söylemek mümkün.

Big Bang’dan 900 Milyon Yıl Sonra Oluşmuş

Bilim insanları yapılan keşfi oldukça önemsiyorlar çünkü Earendel’in Big Bang yani Büyük Patlama‘dan yalnızca 900 milyon yıl sonra oluştuğunu tahmin ediyorlar.

Bu durum yıldızın evrenin tamamen karanlık bir çağdan çıkmasından kısa bir süre sonra oluştuğu anlamına geliyor. Yani bilinen galaksiler oluşmaya başladıktan kısa bir zaman sonra var olduğundan bilinen en eski yıldız olabilir.

Güneş’ten 50 Kat Daha Büyük

Earendel’den önce bilinen en eski yıldız ise İkarus’un Big Bang’den 4,3 milyar yıl sonra var olduğu keşfedilmişti. Ayrıca bu yıldızın ışığının Dünya‘mıza gelmesi 9 milyar yıl sürerken Earendel’in ışığının gezegenimize ulaşması ise 12.9 milyar yıl sürüyor. Yani çok daha yaşlı ve uzakta olduğunu söylemek münkün. Ayrıca Güneş‘ten 50 kat daha büyük olduğunu da belirtelim.

Bu keşfi bu kadar özel ve şaşırtıcı yapan noktalardan birisi de astronomların bunu nasıl başardığı. Uzak evrenleri incelemek aslında bir anlamda geçmişe bakmak gibi. Çünkü ışığın uzayda seyahat etmesi uzun sürdüğünden bilim insanları uzaktaki yıldızları milyonlarca hatta milyarlarca yıl önce göründükleri gibi görebiliyor.

Earendel’in 12.9 Milyar Yıl Önceki Halini Görüyoruz

Böylece Earendel’in 12.9 milyar yıl önceki halini yani evrenin çok kalabalık olmadığı ve hala genç bir yıldız olduğu günleri görmüş oluyoruz. Bu nedenle şu anda aslında var olmayan bir yıldızı izliyor olabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir