Bilim İnsanları Ay Toprağında Bitki Yetiştirdi

Bilim İnsanları Ay Toprağında Bitki Yetiştirdi

Florida Üniversitesi‘nde görev yapan bilim insanları Ay toprağında bitki yetiştirmeyi başardılar.

Bilim İnsanları Ay Toprağında Bitki Yetiştirmeyi Başardılar

İnsanlığın Ay‘ı ziyaret etmesinden günümüze onlarca yıl geçti ancak Ay ile ilgili yapılan araştırmalar devam ediyor. Bilim insanlarının yaptığı son çalışmada Ay’daki toprağın işlenebilmesinin ve bitki yetiştirilebilmesinin mümkün olduğu ortaya çıkmış oldu.

Regolit ismi verilen Ay’ın yüzeyindeki materyalde bitki yetiştirme deneyi başarıyla sonuçlandı. NASA önümüzdeki yıllarda Artemis Programı‘nda görev alacak astronotlarını Ay’ın yüzeyine geri gönderdiğinde kendi salata malzemelerini yetiştirebilecekler.

Hardol otunun tohumları yaklaşık 50 yıl önce Ay’ın yüzeyinden toplanan küçük regolit örneklerine yerleştirildi. Tohumlar bu ortamda çimlenip büyümeyi başardı. Ancak araştırma bitkilerin tam olarak gelişmediğini ortaya koymuş oldu.

Stephen Elardo’nun Açıklaması

Florida Üniversitesi’nde görev yapan Stephen Elardo‘nun yapılan araştırma ile ilgili yaptığı açıklamalarda aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Ay’ın topraklarında bitkilerin yeterli seviyede büyümesini desteklemek için gereken çok fazla besin bulunmuyor.”

Bitkilerin yeterince gelişmedikleri ortaya konulurken yeteri kadar besin alamadıkları açıkça görülüyor. Ancak tohumların onlara su, ışık ve besin sağlayan ekibin de yardımı ile hızlı bir şekilde yeşermeye başladıkları ortaya çıktı.

Bilim İnsanları Ay Toprağında Bitki Yetiştirdi

Bitki Bilimleri Profesörü Paul’un Açıklaması

Florida Üniversitesi’nde Bitki Bilimleri profesörü olarak görev yapan Paul’un yaptığı açıklama aşağıda:

“2 gün sonra filizlenmeye başladılar. Her şey filizlendi. Size ne kadar şaşırdığımızı anlatamam. İster ay örneğinde ister kontrol grubunda olsun tüm bitkiler 6. güne kadar aynı görünüyordu.

İlk haftalarının sonlarında regolitteki bitkilerde daha yavaş büyüme, bodur kökler ve yapraklar, bazı kırmızı noktalar gözlemlenmeye başlandı. Daha sonra yapılan genetik analiz ile hardal otlarının stres altında olduğu doğrulanmış oldu.

Ay regoliti oldukça ince taneli ve toz formunda olmasına rağmen tanecikler oldukça keskin kenarlı bir yapıda. Regolit tozunu solumak akciğerlere zarar verebilir ve bu durum bitki yaşamı için pek de uygun bir ortam oluşturmuyor.

Ay’da bitki yetiştirmek astronotlar ve diğer ziyaretçiler için yalnızca yiyecek değil aynı zamanda su ve temiz hava sağlamaya da yardımcı olacak. Böylece Ay’a daha uzun süreli ziyaretlerde bulunulabileceği ifade edildi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir