Bilgisayar açılışında NumLock otomatik açılsın

Bilgisayarınızı açtınız, parola giriş ekranı geldi ama her windows açılışında önce NumLock tuşuna basıp aktif etmek daha sonra şifreyi girmek, yada parola kullanmıyorsanız bile windows açıldıktan sonra rakamları kullanmak istediğinizde yine öncelikle NumLock tuşuna basmanız gerekecektir. Gerçekten de tam bir eziyet. Bilindiği gibi NumLock tuşu aktif değilken klavyenin sağ kısmındaki rakam tuşları çalışmaz. Bu yazımızda NumLock tuşunun windows açılışında otomatik olarak nasıl açılacağını öğreneceğiz:

Başlat » Çalıştır [ENTER]

Regedit yazıp [ENTER]

Açılan kayıt defteri penresinde sol kısımdaki:

HKEY_USERS » DEFAULT » Control Panel » Keyboard

Keyboard anahtarına tıkladığımızda sağ kısımdaki bölümde InitialKeyboardIndicators isimli bir dize değeri göreceksiniz. Bu değerin üzerine çift tıklıyoruz ve ekrana gelenkayıt girdisini 2 olarak ayarlıyoruz ve pencereyi Tamam butonuna tıklayarak kapatıyoruz.

Bilgisayarınızı Yeniden başlattıktan itibaren NumLock tuşu otomatik olarak aktif olacaktır.

Web tarayıcıda gizli sekme kullanımı ile ilgili detaylı bilgilere şu sayfadan ulaşabilirsiniz: gizli sekme nasıl açılır

13 Yorum

 1. ALLAH razı olsun çok yardımcı oldu yazınız :) Teşekkürler

 2. windows10 için bunları yapın kaç gündür uğraştım sonunda yaptım..
  [HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard]
  “InitialKeyboardIndicators”=”2”
  [HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard]
  “InitialKeyboardIndicators”=”2”
  [HKEY_USERS\S-1-5-19\Control Panel\Keyboard]
  “InitialKeyboardIndicators”=”2”
  [HKEY_USERS\S-1-5-20\Control Panel\Keyboard]
  “InitialKeyboardIndicators”=”2”

 3. windows 10 için belirtildiği gibi yaptım ve 2 yazım ok ledim ancak halen çalışmıyor. olmuyor

 4. Control Panel\Keyboard] altında bulunan bütün keyboard ayarlarını “InitialKeyboardIndicators”=”2” yapın. oluyor.

 5. HP gerizekalısı Windows 10 a güncelledi ve sonra numlock her zaman kapalı oluyor birde laptop olduğu için biosta advanced seçeneğini kapatmış kimide Windows 10 da parola koruması için böyle yapmış diyor her seferinde numlock açacaksın diyor bende ne denediysem olmadı biosuda güncelledim burda söylenilen herşeyi yaptım yeniden başlat diyince oluyor ama kapatıp açınca olmuyor unefi midir nedir bios onunla çalıştığı için f12 seçeneğide yok hiç bir yerden değiştiremedim sürekli numlock kapalı bana da inat oldu neyse bunca şeyi yaptıktan sonra olmuyorsa Windows ve hp düşünsün ben bir müşteri olarak ikisindende tiksiniyorum şuan !!!

 6. Pc de bir şifre sistemi ile açılıyorsa daha windows açılmadığı için kayıt defterinde bu yapılan işlemin bir anlamı yoktur. windows direk masaüstü ekrana geliyorsa o zaman bu sadece sizin pcde tuşa dokunmamamak adına yapılan otomatik bir eylem olacakcaktır. Genelde milletin sorunu pc şifreleme ile açılmakta. harf ve rakamlardan oluşan bu tarz parolar hızlıca giriş işinize bakmak istiyorsunuz 2-3 kez giriyorsunuz şifre kabul etmiyor. Sonra bir bakıyorsunuz numlock kapalıymış. bu çok sinir bozucu olabiliyor. O yüzden bu işin windosw müdahale etmeden açmanın yolu biostur. Ama boot setup gibi sekmelerin altında da olsa on /of seçenekleri ile aktif de etseniz her pc de işe yaramadığını görürsünüz. Sonuç olarak ben daha tam anlamıyla bu iş tamam bu şekilde oluyor diyen varsa yardımcı olsun. ama önce yazdıklarımı okusun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir