Beyindeki Korkuların Silinmesi Artık Mümkün

Bilim insanları tarafından yeni geliştirilen bir yöntem ile insan beynindeki korkular tespit ediliyor ve silinebiliyor.

insan-beyni

Bilim insanları yapay zekanın da yardımı ile insan beynindeki korkuyu ortadan kaldırmanın yolunu bulduklarını açıkladılar. Bu yöntem ilginç bir şekilde ödül sistemi ile çalışıyor.

Araştırmacılar korkuyu beyinden silebilmek adına başlattıkları çalışmada ilk olarak, katılımcılara bilgisayar üzerinden belirli birkaç resim göstermişler. Resimlerden bazılarında katılımcılara hafif bir elektrik şoku verilmiş. Böylece beyinlerinin o resimleri gördüklerinde elektrik şokunun geleceğini haber veren bir çeşit yapay korku geliştirmesi sağlanmış.

Bilim insanları, elektrik verildiği sırada hastaların beyinlerindeki değişimi yapay zeka kullanarak gözlemlemişler. Gözlemler sonucunda çarpılma korkusunun bulunduğu beyin kısmı tespit edilmiş ve ilerleyen çalışmalar bu beyin kısmının incelenmesiyle yürütülmüş.

Katılımcılar, yapay bir korkunun oluşturulması ve korkunun bulunduğu kısmın saptanmasının ardından tedavi aşamasında belirli bir miktar para almaya başlamışlar. Bilim insanları hastalara para verirken para miktarının onların beyin aktivitelerine göre ayarlandığını söylemiş, ancak daha fazla bilgi vermemişler. Ödül aldıkları için memnun olan katılımcılar, daha sonraki deneylerde elektrik şokunun geleceğinin habercisi olan resimleri gördüklerinde tepki vermemeye başlamışlar. Beyin taramalarının incelenmesiyle de yapay zekanın korkuyu saptadığı amigdala bölümünün hareketlilik göstermediği keşfedilmiş.

Araştırmacılar, ödüllendirme tekniği sayesinde beyni  korkuya karşı tepkisizleştirmeyi başarmışlar ancak bu tekniğin yaygın bir şekilde kullanılabilmesi adına daha fazla çalışmanın yapılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir