Beyin İmplantı İle Beyin İnterneti Geliyor

Beyin İmplantı Beyin İnterneti

ABD‘li bilim insanları bilgisayarları ve akıllı cihazları zihinle kontrol edebilecek bir beyin implantı geliştirdiklerini açıkladı.

Beyin İmplantı İle Beyin İnterneti Geliyor

Yapay zeka ile ilgili gelişmeler insanları şaşırtmaya devam ederken bilim insanları da bazı çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalardan birisi de insan vücudunun enerjisi ile çalışan beyin implantı oldu. Ortaya çıkan yeni çalışmalar ile insanlar bir beyin internetine sahip olabilir.

Son zamanlardaki teknolojik gelişmelerin birçoğu yapay zeka ile ilgili oluyor. Bu teknoloji gündemden düşmezken bilim insanları da önemli gelişmeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Çıkan son haberlere göre bilim insanları bilgisayarların ve akıllı cihazların zihin ile kontrol edilmesini sağlayan çalışmalar yapmaya devam ediyor.

İnsan Vücudunun Enerjisiyle Çalışan Beyin İmplantı

ABD’deki Purdue Üniversitesi‘nde görev yapan bilim insanları herhangi bir cihaza bağlanmaya ihtiyaç duymayan ve insan vücudunun enerjisiyle çalışan bir beyin implantı geliştirdi. Araştırmacılar bu implant ile insanların her zaman ve her yerde sahip oldukları beyin interneti ile akıllı cihazları kontrol edebileceğini söyledi.

Beyin İmplantı Beyin İnterneti

Söz konusu beyin implantı mevcut beyin çiplerinin aksine beyin dalgalarını yakalamak için bir cihaza ihtiyaç duymuyor. Beyin sinyallerini bir cihaza bağlamak için birçok girişim oldu. Ancak son çalışma nöral implantlar ve giyilebilir cihazlar arasında yüksek bant genişliğine sahip kablosuz iletişimi gösteren ilk çalışma oldu.

Kafatasının Dışından Bir İmplantla İletişim Kuran Bir Cihaza Sahip Olmak Oldukça İlgi Çekici

Kaliforniya Üniversitesi’nde görev yapan Jan Rabaey ise konu ile ilgili düşüncelerini ifade ederek şu açıklamaları yaptı: “Kafatasının dışından bir implantla iletişim kuran bir cihaza sahip olmak oldukça ilgi çekici. Birçok insanın uğraştığı bir soruna yeni ve ilginç bir bakış açısı getiriyor.”

Çiplerin yerleşimi için doktorlar kafatasının üzerindeki deriyi çıkarıyor. Daha sonra hassas cerrahi ürünlerle iki taraflı kraniyotomi gerçekleştiriyor. Bundan sonra beyine bağlı olmayan çiple cihazlar arasındaki teması iyileştirmek amacıyla orta hat kafatası inceltilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir