Beyaz Şapkalı Hacker Nasıl Olunur?

Beyaz Şapkalı Hacker

Beyaz Şapkalı Hacker nasıl olunur sorusunun cevabı ve merak edilen tüm detaylar yazımızda.

Beyaz Şapkalı Hacker Nedir?

Gelişen teknoloji ve internet tabanlı uygulamalar ile siber güvenlik alanının önemini daha net anlamaya başladık. Siyah şapkalı olarak bilinen kötü niyetli hackerların karşısında duran beyaz şapkalı hacker‘ların önemi artmaya devam ediyor. Peki beyaz şapkalı hacker nasıl olunur? Bu hacker’lar ne iş yapar?

CEH olarak da bilinen olan Beyaz Şapkalı Hacker ismi, Certified White Hat Hacker olarak bilinir. Beyaz şapkalı hacker’lar bilişim suçları işleyen kişiler için ya da kurumlar için korsan tabirini kullanmaktadır. Dolayısıyla korsanlar için beyaz şapkalı hacker olarak tanıdığımız gruplar ya da kişiler teknik olarak kullandıkları yönetimleri açığa çıkarma işlemlerini sağlamaktadırlar. Bilgisayar dünyasının kötü adamlarını dizginlemekte olan beyaz şapkalı hacker’ların ileri düzeyde sistem bilgisine sahip olması ve birden fazla yazılım dili bilgisine sahip olması ile bilinmektedirler.

Hacker Şapkalarının Anlamları

Siyah, gri ve beyaz olmak üzere 3 farklı kategoride hacklerların ayrıştığı noktalar çok önemli. Bu konuda bilmemiz gerekenler ise şu şekilde:

Siyah Şapkalı Hacker

Sistem açıklarını araştıran ve çeşitli saldırılar yapan kötü niyetli hackerlar.

Gri Şapkalı Hacker

Renginden de anlaşılacağı gibi kendi durumuna ya da yaptığı işe bağlı olarak iyi ve kötü hack girişimleri yapan hackerlar.

Beyaz Şapkalı Hacker

Sistem açıklarını bulup, görünen ve potansiyel sistem zafiyetlerini ilgili kişilere bildiren, açıkları kapatan hackerlar.

Bu alanda iyi bir şekilde güvenlik uzmanı olarak da nitelendirilmekte olan beyaz şapkalı hackerlar için saldırgan ya da korsanlık yapmakta olan kişilerin kullanmakta oldukları saldırı tekniklerini ve yöntemlerini temel hatları ile bildikleri ve hangi yöntemler ile karşılık vereceklerini bildikleri de önemli bir gerçektir.

Türkiye‘de de gün geçtikçe sayısı artan beyaz şapkalı hacklerlar, siber saldırılara karşı mücadelede USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) tarafından da görevlendirilmektedir.

Beyaz Şapkalı Hacker Nasıl Olunur?

Öncelikle şapka türü farketmeksizin Windows ve Linux işletim sistemleri bilgisi, temel ağ bilgisi, programlama ve veritabanı konularında yeterli donanıma sahip olmak gerekmektedir.

Temel programlama öğrendikten sonra başlangıç seviyesinde bulunan bazı uygulamaları deneyebilirsiniz. Günümüzde hack yapmak için kullanılan en yaygın ve güncel programlama dili Python‘dır. Ayrıca C ve C++ dilleri de tamamlayıcı programlama dillerinden.

Bu bilgiler dışında önünüzde bilmeniz gereken en önemli ve derin yapılar ise ağlardır. Bir ağın yapısı, bilgisi, çalışma prensibi gibi parametrelere hakim olmanız hamlelerinizi daha etkili yapacaktır.

Beyaz şapkalı hacker olmak isteyenlerin Linux işletim sistemindeki kodlama ve paket yapılarını iyi bilmeleri çok önemli. Hackerların sıkça kullandığı Kali Linux işletim sisteminde rahatça çalışmaya olanak tanınıyor.

Beyaz Şapkalı Hacker Olmak İçin Gerekli Olan Sertifikalar

Sertifikalı Etik Hacker (CEH), hedef sistemlerdeki zayıflıkları ve savunmasız noktaları nasıl arayacağını bilen, anlayan ve kötü niyetli bir hacker ile aynı bilgileri ve araçları, hedef sistemlerin güvenlik özelliklerini değerlendirmek amacıyla meşru ve yasal bir şekilde kullanan bir iyi niyetli hack profesyonelidir. CEH sertifikası ile kişilerin tedarikçi bağımsız bir bakış açısıyla CEH’de belirli bir ağ güvenliği alanındaki yetkinliği onaylanmakta.

Bu sertifikayı almak için ECO-350 veya 312-50 kodu ile bilenen CEH sınavı‘nı geçmek gerekmektedir. Sınav dili İngilizce‘dir ve bu sınavda CEH adayları birbirinden zorlu 150 bilgi güvenliği sorusunu cevaplamaya çalışırlar. CEH sertifikasını alabilmek için 150 sorunun yüzde 70’ini doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu sınavda yüzde 70 barajını aştığınızda Certified Ethical Hacker ünvanını almaya hak kazanırsınız.

Türkiye’de de bazı kurumlar aracılığı ile verilen Etik Hacker Sertifikasyon Programları bulunuyor. Türkiye’de devlet kurumu olarak Türk Standardları Enstitüsü (TSE) kendi bünyesinde, Beyaz Şapkalı Hacker eğitimi ve belgelendirmesi programında başlangıç, orta ve ileri düzey etik hacker eğitimi veriyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir