Bench Press Hataları

Kilo almak, sağlıklı olmak ve kas yapmak gibi sebeplerden dolayı spor yapılmakta. Bench press de, en önemli sporlardan biridir, özellikle kas yapmak isteyenlerin vazgeçilmezidir. Buradaki hatalarının büyük çoğunluğu bilgisizden kaynaklanmaktadır. Biz de sizlere en çok yapılan bench press hataları hakkında bilgi vereceğiz. Tüm sistemleri denemiş biri olarak bu işe yeni başlayacak olanlara önerim; yerli bench press kullanmaları yönünde.

bench-press

Kalçayı Benchden Kaldırmak: Hareket etmenizi kolaylaştırır, fakat sırtınıza haddinden fazla yük bineceği için sakatlanma ihtimalini kuvvetlendirir.

Barı Düz Hizada İndirip Kaldırmak: Barı dümdüz I harfi gibi indirmek gerekir. S, L, J şeklinde ya da herhangi bir türde indirme – kaldırma yapılmamalıdır. Bu şekilde hareket mesafesi artacağı için kaslarınıza ve eklemlerinize baskı uygulanacağı için zayıflar. Bundan dolayı sakatlanma riskiniz artar.

Dirsekleri Vücuda Paralel Tutmak: Bar göğse değdiği an, dirsekler ile vücudunuz arasında 45 derecelik bir açı olmalıdır. Eğer dirseklerinizin vücudunuza paralel olursa omuzlarınıza çok fazla yük biner ve omuz sakatlanmaları yaşayabilirsiniz.

Barı Göğüs Hizasından Ayırmak: Barı kaldırma – indirme hareketini gerçekleştirirken dikkatsizlik neticesinde göğüs hizasındaki rotadan ayrılması durumunda yüzünüze ya boynunuza doğru kaldırıp indirmeyin. Bu durumda barın gitmesi gereken mesafesi artar ve verim azalır.

Barı Göğüs Hizasına Kadar İndirmemek: Egzersizlerden alacağınız en büyük verim aslında barın göğüs hizasına kadar indirilip kaldırılması ile gerçekleşir.

Başparmağı Kullanmadan Barı Kavramak: Başparmağınızı kullanmadan kavramaya çalışırsanız tutuşunuz sağlam olmaz. Bu da barın elinizden düşmesine ve çok büyük tehlikelere neden olabilir.

Yanlış Tutuş, Bilek Bükülmesi: Barı parmaklara yakın tuttuğunuz takdirde bilekleriniz bükülür. Bundan dolayı bilek sakatlığı ya da bilek ağrısı çekebilirsiniz. Barı avuç içinizin alt kısmına yerleştirmeli ve bilekleriniz düz olmalıdır.

En önemli hataları öğrendiğinize göre bu sporu rahatlıkla yapabilirsiniz. İyice araştırmadan ve uzmana danışmadan asla bu sporu yapmaya kalkmayın, çünkü sakatlanma ihtimali yüksek bir spordur. Siz de hemen yerli bench press satın almak istiyorsanız; esjim.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir