Balonla Özgürlük Gönderdiler!

Dünya’nın en kapalı ülkeleri arasında olan Kuzey Kore’de yaşayan kişilerin dış dünyadan haberdar olabilmeleri için balonlarla bilgiler gönderildi.

Kuzey Kore’nin diktatör lideri Kim Jong Un’un ülkeyi tam bir baskıcı rejim ile yönettiğini, internet gibi temel işlevlerden halkı mahrum bıraktığını bıkan, oradaki halkın açlıkla boğuştuğunu ancak dışarıda olan hiç bir şeyin farkında olmadıklarını söyleyen bir grup Güney Koreli protestocu, Kuzey Kore sınırından gönderdikleri balonlar ile Kuzey Kore‘ye dış dünya hakkında bilgi verdi.

Dünya’nın en gizemli ülkelerinin başında gelen Kuzey Kore içerisinden sızan bilgiler oldukça az. Ülkeden kaçmayı başarabilen nadir kişiler arasında yer alan eski Kuzey Kore İşçi Partisi üyelerinde Park Sang Hak’ın önderliğinde buluşan bir grup protestocu, uçan balonların altına yerleştirdikleri DVD, USB ve çeşitli notlar sayesinde dış dünyada ne olup bittiğiniz Kuzey Kore halkına anlatmaya çalıştı.

kuzey-kore-1

Samsung ve LG’den esintiler

Kuzey Kore halkı, eskiden kardeşleri olan Güney Kore‘nin şu anki durumundan bir haberler. Günümüzde teknolojinin merkezi ve güçlü bir sanayi üreticisi olarak nitelendirilebilecek olan Güney Kore, Kuzey Kore‘deki insanlara açlık ve sefalet içerisinde gibi gösteriliyor.

Bu algıyı yıkmak için Güney Kore‘nin en büyük şirketleri Samsung, LG ve Hyundai‘nin ürünlerinin, yaptığı işlerin yer aldığı USB ve DVD‘leri barındıran bu balonlar, sınırı geçtikten kısa süre sonra patlıyor ve Kuzey Kore topraklarında bir yerlere düşüyorlar. Balonların kalıntılarını tesadüfen bulan Kuzey Kore halkının en azından dış dünyada ne olup bittiğini öğrenmesi bekleniyor.

Kaynak: ShiftDelete

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir