Balina Nedir?

Balina Kripto Para

Kripto para borsasının yükselip düşmesine sebep olan kripto para balinaları piyasayı çok fazla etkiliyor.

Balina Nedir?

Kripto paraların popüler olması ile birçok terim de ortaya çıkmaya devam ediyor. Kripto paraların yükselip düşmesine sebep olan birçok etken var. Borsalarda oluşan çalkantılar ve ülkelerin enflasyon açıklamaları da kripto paralarda dalgalanmalara sebep olabiliyor.

Bu dalgalanmaların başında kripto para balinaları isimli şirket ya da kişiler geliyor. Sık sık sorulan ve araştırılan kripto para balina nedir sorusu da yatırım yapanlar veya yapmayı düşünenlerin bir göstergesi olarak yer alıyor.

Balina Ne Demek?

Kripto para borsasında balina ifadesi büyük miktarda belirli bir kripto para birimine sahip olan şirket ya da kişileri tanımlamak için kullanılıyor. Bu şirket ya da kişiler ellerinde büyük miktarda madeni para bulundukça belirli kripto para biriminin değerlenmesini manipüle edecek kadar değerli hale gelirler.

Balina hareketi işlemin boyutuna, hedefine ve kaynağına bağlı olarak bir kripto para biriminin fiyatında önemli etkiye sahiptir. Özellikle de son dönemdeki dalgalanmalar dikkate alındığında balinalar daha fazla ilgi görmeye başladı.

Balinaları Kimler Kullanıyor?

Balinalar firma ya da kişinin yatırım kuruluşu ve fonları da olabilir. Balinaların en önemli etkisi parayı anında elden çıkarıp kripto parayı düşürebilmesi. Her kripto paranın hacmine göre değişen kripto para balinaları Bitcoin’in sınırlı madenciliğe sahip olmasından dolayı borsayı manipüle etme yoluna da sahip oluyorlar.

Kripto para balinaları için verilebilecek en iyi örnek ABD’lilerin yüzde 15’i kripto borsasında bulunmasına rağmen dünyada yalnızca 100 kişi Bitcoin’in parasını isteğine göre değiştirebiliyor. Bazı Bitcoin baliaları aşağıda:

  • Satoshi Nakamoto
  • Barry Silbert
  • Tim Draper

Balinalar Nasıl Ticaret Yapıyor?

Bitcoin balinaları ilk etapta likiditesi en çok olan Bitcoin borsalarında işlem yapıyordu. Ancak dijital para pazarının büyümesiyle OTC brokerleri anonimliği korumak ve daha fazla likiditeye sahip olmak için büyük Bitcoin yatırımcılarına hizmet vermeye başladılar.

OTC brokerleri bazı durumlarda alım satımı kapatmak ve büyük alım satım işleminin piyasadaki etkisini azaltmak için farklı borsalarda likidite sağlıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir