Backlink Nedir?

Backlink

Backlink nedir sorusunun cevabı ve backlink ile ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızda.

Backlink Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarında önemli rol oynayan backlink web sitesine diğer sitelerden açılan bir kapı olarak düşünülebilir. Google arama sonuçlarını gösterirken sıralama faktörlerinde 200’den fazla algoritma kullanıyor.

Bu algoritmalarda ilk 5’i sayarsak backlink bu ilk 5’te kesinlikle yer alır. Bu nedenle web sitenizin tanınırlığını ve trafiğini artırmak için backlink çalışması çok önemlidir. Ancak backlink alırken de çok dikkatli davranmanız gereken bazı noktalar var.

Bu noktalara dikkat etmek Google sıralamasında daha üst sıralara yerleşmenizi sağlayacak ve sitenizin güvenilirliğini artıracak. Bu yazımızda nasıl backlink alınır, backlink alırken nelere dikkat edilmeli, backlink almak neden önemli gibi konulardan bahsedeceğiz. İlk olarak backlink nedir sorusunun yanıtını ve nasıl kullanıldığını açıklayarak başlayalım.

Bir e-ticaret siteniz veya blogunuz olduğunu varsayalım. Sizden daha büyük ve Google sıralamalarında üst sıralarda olan güvenilir bir web sitesinde sizin sitenize ait bir bağlantının olması, arama motorlarının gözünde iyi bir referans olarak gözükür ve sitenizin SEO puanını artırır. Bu da doğal olarak sitenizin trafiğini ve güvenilirliğini artıracaktır.

Backlink alınan web sitesinin güvenilirliği ve kalitesinin önemi kadar nasıl backlink alındığı da önemli bir konu. Arama motorları nasıl backlink alındığına dikkat ederler ve hileli bir durum tespit edilirse web sitenizin banlanmasına kadar gidebilecek olumsuz durumlarla karşılabilirsiniz.

Doğal yöntemlerle backlink alınabileceği gibi tanıtım yazısı, basın bülteni gibi imkanlar sunan sitelerden ücreti karşılığında yayın yaparak backlink almak da mümkün. Bu işi yapan sitelerden ücretini ödeyerek backlink alabilirsiniz ancak bu konuda da dikkatli davranmak önemli.

Doğal yöntemlerle alınmayan backlinkler arama motorları tarafından suistimal olarak değerlendirilebilir ve sitenizin ceza alması ile sonuçlanabilir. Ücretli veya ücretsiz farketmez backlink alırken iyi analiz edip doğru karar vermek siteniz için çok önemli.

Backlink Tipleri

Sitenize faydalı olabilecek veya zararlı olabilecek farklı backlink türleri var. Backlink konusunda kolaya kaçmak yerine iyi bir analiz yaparak siteniz için en uygun olan yöntemleri kullanmak, sitenizin SEO puanının artırmasına yardımcı olacak ve uzun süreler boyunca bunun karşılığını almanızı sağlayacaktır.

Dofollow Link

Dofollow linkler linki veren web sitesinin linki verdiği siteye referans olması anlamına gelir ve en etkili backlink yöntemlerinden birisi. Dofollow link aldığınız web sitesi sizin sitenizin güvenilir olduğunu belirtmiş olur ve bu da sitenizin otoritesini yükseltir.

Nofollow Link

Özellikle blog yorumlarındaki spamların engellenmesi ile bilinen Nofollow link tipi paylaşılan linklere kefil olunmadığını belirtmek için kullanılır.

Footer Link

Footer linkler genelde internet sitelerinin en altında bulunan reklamlar için kullanılır. Uzun yıllardır var olan kaliteli ve otoritesi yüksek sitelerden alınan footer linklerin işe yaradığı biliniyor. Ancak footer link aldığınız sitenin güvenilirliğine çok dikkat etmelisiniz.

Sponsorlu / Ücretli Link

İçeriklerinizin veya web sitenizin reklamını ve tanıtımını yapmak için başka bir web sitesine ücret ödeyebilirsiniz. Bunu yaparken güvenli ve doğal olarak bu işlemlerin yapılıyor olması sitenizin Google’ın gözünde değerli olmasını sağlar. Google sponsorlu içerikler için bu etiketi daha uygun görmüştür. Doğal olmayan ve site tanıtımınızı hedefleyen bir içerik yayınlamak isterseniz bu tarz bir backlink almanız daha uygun olacaktır.

UGC Link

User Generated Links yani kullanıcının oluşturduğu linkler anlamına gelir. Blog yorumlarında veya forumlarda verilen linkler bu şekilde etiketlenir. UGC linkleri ile sitenizden yapılan yönlendirmelerin bir site yöneticisine ait olmadığını bir kullanıcıya ait olduğunu ifade etmiş olursunuz.

Yüksek Otoriteli Link

Güvenilir kaynaklardan gelen linkler yüksek otoriteli link olarak isimlendirilir. Örnek olarak Vikipedi’den alacağınız bir backlink Google için çok iyi bir referanstır.

Zararlı Link

Düşük kaliteli ve güvenilir olmayan sitelerden gelen linkler zararlı linklerdir. Ücreti ödenerek alınan bir linkin sponsorlu olarak ifade edilmemesi de zararlı link olarak görülebilir. Bu linkler sitenizin SEO puanını düşürmekte ve güvenirliğini azaltmaktadır.

Editoryal Olarak Yerleştirilen Link

Sitenin sahibinin yerleştirdiği linklerdir. Bir web sitesi yöneticisinin referans olduğunu ifade ederek başka bir sitenin linkini vermesi Google tarafından çok değerli gözükür.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi backlink sitenize verilen bir referanstır. Bu referansın kimin tarafından verildiği ve içeriğin alakalı olup olmadığı arama motorlarının kontrol ettiği bir durum. Bu nedenle size backlink veren sitenin yüksek otorite sahibi ve güvenilir bir site olması çok önemli.

Backlink kısa süreli düşünülmemesi gereken bir çalışmadır. Bu nedenle alınan linklerin kalıcı ve uzun süreler boyunca kullanılabilir olması önemli. Aldığınız backlinkler ile SEO puanınız iyi bir dereceye yükseldi diyelim. Backlink aldığınız siteler bir anda yok olursa doğal olarak sitenizin yükselmesini sağlayan bu linkler de artık yok olmuş olacaktır. Bu da önemli ölçüde sıralamanıza etki edecek ve çalışmalarınızı tekrar yapmanıza sebep olacaktır. Bu gibi durumları yaşamamak ve tekrar tekrar bu çalışmaları yapmamak için en başta çalışma yapacağınız siteleri çok iyi analiz edip seçemeye özen göstermelisiniz.

Edu ve Gov uzantılı sitelere güvenebilirsiniz. Bu siteler üniversite ve devlete ait kurumların siteleri olduğu için bu sitelerden backlink almak sitenize önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da içeriklerinizi hazırlarken telif haklarını ihlal etmemektir. Telif hakkı ihlali yaparak hazırladığınız içeriklerin sitenizden şikayet edilmesi durumunda hem içerikleriniz geri gelmemek üzere silinir hem de sayfanız kopya içerik olarak işaretlenir. Bu gibi sorunların önüne geçmek için kullanacağınız görselin veya materyalin kaynağına link vermek daha sağlıklı bir davranış olur.

Backlink’in kötüsü olmaz diye düşünerek iyi bir araştırma yapmadan alacağınız linkler sitenize faydadan çok zarar verebilir. Güvenirliği kanıtlanmış ve yüksek otoriteli web sitelerinden backlink almaya dikkat edin.

Backlink Almanın Önemi

Backlink almak SEO çalışmalarında web sitenizin olmazsa olmazlarından birisi. Arama motorlarınca tanınmış ve güvenirliği kanıtlanmış sitelerden link almak, arama motorlarının gözünde sitenizin yükselmesine ve dizine hızlı bir şekilde eklenmesine yardımcı olur. Bunu uzun vadeli olarak planlamak web sitenizin geleceğini de garanti altına alacaktır.

Backlink almak arama motorlarının gözünde güvenilirliğinizi artıracağı gibi kullanıcıların gözünde de güvenilirliğinizi artırır. Kaliteli ve iyi bir web sitesinden link almak sizi her zaman üst sıralarda tutacak ve gözle görünür olmanızı sağlayacak.

Nasıl Backlink Alınır?

Backlink almanın birçok yolu var. En önemli ve etkili yol doğal yöntemlerle sizin temasınız olmadan alınan linklerdir. Doğal yöntemlerle alınan linkler arama motorlarında hızlı bir şekilde üst sıralara yükselmenizi sağlayacaktır. Bunun dışında ücretli veya sponsorlu olarak da link alınabilir ancak bunun da doğal bir görünümde olmasına dikkat ederek aynı etkiyi sağlamanız mümkün olur.

Başka bir siteden kendi siteniz için tanıtım yazısı alarak ya da blog yazarlarından internet sitenizi konu alan makaleler yazmalarını isteyerek backlink alabilirsiniz. Bunlar genel olarak ücretli yapılan işlerdir. Güvenilir sitelerden almanız durumunda daha faydalı olacaktır.

Yararlı İçerik

İlgi çekici görseller ve konularla hazırlanan makaleler ve içerikler güçlü backlinkler almanızı sağlayacak yöntemlerdendir. Sektöre özgü içerikler yayınlayabilir ve güçlü takipçiler oluşturarak otoritenizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Rakip Analizi

Rakiplerinizin aldığı backlinkleri inceleyerek eksiklerinizi ve almanız gereken backlinkleri öğrenebilir ve stratejinizi de bu doğrultuda ilerletebilirsiniz. Ahrefs ve Semrush gibi siteler bu konuda size yardımcı olacaktır.

Referanslar

Özellikle iş ortaklarınızdan kolaylıkla alabileceğiniz referans linkleri sitenizin güçlü olduğunu gösterecektir.

Bağlantısız Atıflar

Markanızdan, ürünlerinizden veya web sitenizden bahsedilmiş içeriklere sitenize ait bir link eklenmemiş olabilir. Bu durumda mevcut içeriğe yalnızca sitenizin linkinin eklenmesini rica edebilirsiniz.

Konuk Yazarlık

Sektörünüzdeki popüler olan blogları araştırdıktan sonra mevcut olan içerik stratejilerini belirleyip hedef kitlelerini analiz edebilirsiniz.

Tanıtım Yazısı

İçerikleriniz ne kadar iyi olurlarsa olsunlar optimize edilmemiş olması ve iyi bir şekilde tanıtılmadığı sürece doğal backlink alamazlar. Geniş kitlelere ulaşmak için tanıtımlarınızı yapmanız gerekir.

Bozuk Bağlantı Uyarısı

Sektörünüz ile ilgili olan sitelerde artık çalışmayan bağlantılar bularak site sahibine kendi bağlantılarınızı önerebilirsiniz. Bu yöntem yurt dışında oldukça popüler olmakla beraber ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bozuk link bulma araçlarını da kullanabilirsiniz.

Podcast

Eğer podcastlere konuk olup bağlantılarınızı vermelerini sağlarsanız önemli ölçüde trafik artışınızın olacağını görürsünüz. Ayrıca siteniz yüksek kaliteli backlinkler almış olacaktır.

Edu Backlinkler

Bildiğiniz gibi .edu uzantısı üniversitelerin sitelerine ait bir uzantıdır. Edu uzantılı sitelerden backlink almak oldukça önemlidir. Bunun için üniversite kulüplerinin yaptıkları toplantılara sponsor olabilir ya da kendiniz bazı organizasyonlar düzenleyebilirsiniz.

Özet

Yüksek otorite sahibi web sitelerinden doğal yöntemlerle alınacak backlinkler sizin istediğiniz hedeflere ulaşmanıza sağlayacaktır. Backlink alınan web sitesinin güvenilirliğinin düşük olması ve doğal yöntemlerle alınmadığı belli olan linkler başarısız olmanızla sonuçlanabilir. Bu durumda hem para hem de zaman kaybetmiş olursunuz. Makalemizde de bahsettiğimiz gibi güvenilir ve doğru backlink almanın yöntemlerini uygulayarak web sitenizi arama motorlarında en üst sıralara kadar yükseltmeniz mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.