Ay’ın Karanlık Yüzünü Neden Göremeyiz?

Ay

Ay’ın karanlık yüzünü neden göremeyiz sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımıda.

Ay’ın Karanlık Yüzünü Neden Göremeyiz?

Gece gökyüzünü aydınlatan Ay’ın karanlık yüzünü göremememizin sebebi çok merak edilen bir konu. Söz konusu gezegen ve gökyüzü olduğunda merak edilecek çok şey oluyor. Bunlardan birisi de gece gökyüzünü aydınlatan denizlerdeki ve okyanuslardaki gelgitlerin sebebi olan Ay’ın karanlık yüzü. Birçok kişi Ay’ın diğer yüzünün karanlık olduğunu düşünür. Ancak durum sanıldığı gibi değil.

İnsanlar tarih boyunca Ay’ın hep bir tarafını gördü. Birçok kişi Ay’ın diğer yüzünün karanlık olduğu fikrinde. Ancak bu durum biraz farklı. Özellikle de bu alana ilgisi olanlar tarafından bu durum oldukça merak ediliyor.

Ay 1.54 Derece Eğiklikte Kendi Ekseninde Döner

Aslında Ay’ın karanlık yüzü olmadığını söylemek mümkün. Çünkü genel olarak Ay 1.54 derece eğiklikte kendi ekseni etrafında döner. Bu nedenle de Ay’ın sadece bir kısmı Güneş‘e doğru bakar. Diğer kısmı da karanlıkta kalmış olur.

Dünya’dan baktığımızda Ay’ın sadece tek tarafını görmemizin sebebi Ay’ın Dünya’nın etrafındaki dönme süresinin ve kendi eksenindeki dönme süresinin çakışması. Kendi ekseninde döndüğü için de bu durum sürekli olarak değişiklik göstermektedir.

Ay’ın Karanlık Yüzünde Ne Var?

Dünya’dan baktığımızda Ay’ın bazı kısımları hiçbir zaman görünemez. Karanlık kısım her zaman karanlıkta kalır. Bundan dolayı da çok fazla merak konusu oluyor. Farklı zamanlarda Ay’ın etrafında dolaştırılan uyduların topladığı ve bilim insanlarının incelediği verilere göre Ay’ın diğer kısmının da aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Ay’ın oluşumu döneminde meteorların çarpması ile meydana gelen büyük kraterler bulunuyor. Kısacası Ay’ın her iki yüzünde de girintili ve çıkıntılı kraterlerden başka birşey yok. Ayrıca Dünya’dan baktığımızda Ay’ın sadece yüzde 59’lık kısmını görebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir