Ay’dan Toplanan Numuneler Dünya’ya Getirildi

Ay ve Dünya

Çin‘in Kasım ayında Ay‘a gönderdiği Chang’e 5 uzay aracı Ay’dan topladığı numunelerle Dünya‘ya dönmeyi başardı.

45 Yıl Aradan Sonra Ay’dan Numune Getirildi

Çin uzay keşiflerinde ABD ve Rusya gibi önemli başarılar elde etmek için uzun zamandır bu sektöre büyük yatırımlar yapıyordu. Ay’dan taş ve toprak gibi numuneler getirmesi için tasarlanan Chang’e 5 insansız uzay aracı 23 Kasım 2020’de Dünya’dan ayrıldıktan 5 gün sonra Ay’a iniş yapmıştı.

Chang’e 5 uzay aracı Ay’daki görevlerini tamamlamasından sonra 16 Aralık’ta Moğolistan sınırlarına başarılı bir iniş yaptı. Chang’e 5 uzay aracı 1976 yılından günümüze 45 yıl aradan sonra Ay’dan numune getirmeyi başaran ilk uzay aracı oldu.

Ay İle İlgili Daha Fazla Bilgiye Sahip Olunmak İsteniyor

Çin’in insansız uzay aracı Chang’e 5’in görevi, Ay’ın fırtınalar okyanusu olarak bilinen bölgesinden toplamda 2 kilogram numune toplamaktı. Çin yaptığı bu görevle, ABD ve Sovyetler Birliği’nden sonra Ay’dan numune alabilen 3. ülke oldu.

Çin haber ajansı Xinhua Tongxunshe’nin yaptığı açıklamaya göre kapsülden alınan numuneler, Pekin’e gönderilecek ve Dünya çapında birçok bilim insanı ile paylaşılacak. Ayrıca Çin, 2022 yılına kadar yalnızca kendi mürettebatından oluşan bir uzay istasyonu kurmayı ve daha sonra Ay’a ayak basmayı da hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir