Ayçiçeği Galaksisi Keşfedildi

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, Messier 63 isimli Galaksiyi Hubble Uzay Teleskobu ile görüntülemeyi başardı. Messier 63 diğer adıyla Ayçiçeği Galaksisi‘nin tüm detayları haberimizde.

hubble-uzay-teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu aracılığıyla, uzayın derinliklerinin görsel keşifleri devam ediyor. Son olarak Hubble Uzay Teleskobu, Messier 63 diğer adıyla Ayçiçeği Galaksisi’nin görsel keşfine aracılık etti.

Messier 63 – Ayçiçeği Galaksisi Görüntülendi

messier-63-aycicegi-galaksisi

25 yıl önce, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı yani ESA ortak çalışması ile, Dünya yörüngesine yerleştirilen Hubble Uzay Teleskobu, o günden bu güne kadar ciddi uzay çalışmalarının aracısı olmayı başardı.

Son olarak ise Hubble Uzay Teleskobu, sahip olduğu şeklinden ötürü bir ayçiçeğinin merkezine benzetildiği için Ayçiçeği Galaksisi yakıştırmasını alan Messier 63 Galaksisini görüntülemeyi başardı.

Messier 63 Galaksisi 37 Milyon Işık Yılı Uzaklıkta

Güneş sistemimizin yaklaşık olarak 37 milyon ışık yılı uzağında yer alan Sunflower Galaxy yani Ayçiçeği Galaksisi, özellikle sarmal kollarındaki parlaklıklar ile dikkat çekiyor. NASA tarafından yayınlanan Messier 63 – Ayçiçeği Galaksisi görüntüsünün sahip olduğu bu sarmallardaki parlaklıkların sebebi ise, Gökbilimciler tarafından genç yıldızların neticesi olarak açıklanıyor.

M51 Galaksi Grubu içerisinde yer alan bu Messier 63 – Ayçiçeği Galaksisi ayrıca Samanyolu Galaksisi ile benzer olarak sarmal yapıya sahip bir galaksi olarak açıklanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.