Ayaklarınıza Önem Verin

Ayak sağlığı oldukça önemli. Bunun en önemli nedeni, ayaklarınızda görülen rahatsızlıklar ve sağlık problemleri, bedeninizin başka bölümlerinde de ağrı ve sıkıntılara yol açıyor. Ayak sağlığı konusunda sıkça karşılaşılan rahatsızlıklardan biri, topuk dikeni. Topuk dikeni nedir: Her ne kadar bir kemik problemi sanılsa da, aslında, topuk bölgesindeki kasların çalışmasında gerçekleşen bir bozukluktur. Topuğun alt kısmında yer alan, ayağın yaylanmasını sağlayan kasların iyi çalışmaması sonucu, hasta sabah kalktığında, birkaç adım atar ve bu bölgede yoğun bir ağrı hisseder. Birkaç adım atıp yürüdüğünde, ağrıdan kurtulur. Gün içerisinde, çoğunlukla ağrı nükseder. Daha çok, düz tabanlarda, aşırı spor yapan insanlarda, kilolu insanlarda, diyabetik hastalarda ve yüksek kavisli ayaklarda görülür. Sert ve rahatsız ayakkabılar, hastalığı tetikler. Ayrıca gereğinden fazla yürüme, ayakları yorma da topuk dikeni rahatsızlığının ortaya çıkma sebeplerindendir. Her ayak probleminde olduğu gibi, topuk dikeni olasılığını azaltmak için, rahat ayakkabılar giymeli ve ayaklarınızı mümkün olduğunca yormamalısınız. Doktorlar çoğunlukla cerrahi müdahaleyi önermiyorlar. Mümkün olan bütün tedavileri denedikten sonra, topuk dikeni ameliyatı yapılıyor.

topuk-dikeni

Topuk dikeni tedavisi, ilk olarak, aşil germe egzersizleri ile başlıyor. Bir sonraki aşamada ise, kişiye özel tabanlıklarla sorun çözülmeye çalışılır. Doktorunuz, size hangi çeşit ayakkabıları kullanmanız gerektiği konusunda bilgilendirir. Rahatsızlık, bu tedaviler sonucunda % 85 oranında düzelir. Kalan % 15’lik gruba ise, fizik tedavi, gece ateli, enjeksiyon ve ESWT tedavileri uygulanır. Buna rağmen hastalık iyileşmediği taktirde, cerrahi müdahaleye geçilir.

Bu tür rahatsızlıklarda, ayak cerrahisi üzerine yoğunlaşmış sağlık merkezlerini ziyaret etmenizi öneririz. Fulya Ayak Sağlığı Cerrahisi Merkezi, bu alanda deneyimli kliniklerden biri. Fulya ayak Sağlığı Merkezi’ni özel kılan, tamamen ayak sağlığına odaklanmış olması. Bu sayede, ayak sağlığı konusunda derinlemesine tecrübe sahibi hekimleriyle sizleri bekliyor. Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi, gerektiğinde gidip bilgi alabileceğiniz bir sağlık kurumu, tedavi sürecinde size her tür desteği sağlıyor. Unutmayın, ayak sağlığı çok önemli, ayaklarınız sizi bir ömür boyu taşıyacaklar. Sağlığınız için, Fulya Yak Cerrahisi Merkezi’ni ziyaret edin.

Topuğun altında yer alan, ayağın yaylanmasını sağlayan kasların iyi çalışmaması sonucu

Sabah yataktan kalktığında, attığı ilk birkaç adımda çok yoğun ağrı hisseder

Birkaç adım sonrası şikayetler ortadan kalkar

Gün içerisinde ağrı nükseder

Düztaban,yüksek kavisli, diyabetik, aşırı spor yapan, aşırı kilolu sıkça

Nadir olarak romatizmal hastalıklarda

Cerrahi- yüzde beş uygulanır

Son altı ayda, geri kalan bütün tedavilerin uygulanması gerekir

Ancak, tedavi yüzde 95 oranında, cerrahi dışı tedavilerle sağlanır

Topuk dikeni: http://www.fulyaayakcerrahisi.com/topuk-dikeni/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.