Ay Yüzeyinde Uzay Aracı Yarışı Yapılacak

Uzay Aracı Yarışı

ABD‘li 2 firma Ay yüzeyinde uzay aracı yarışı yapmak için çalışmalara başladı.

Ay’da Uzay Aracı Yarışı 2021’de Yapılacak

Yapılan açıklamaya göre Lunar Outpost ve Moon Mark isimli 2 firma, Ay’da uzay aracı yarıştırmak için bir ortaklık kurdu. Eğer herşey yolunda giderse yarış 2021’de yapılacak.

Uzay mühendisliği firması olan Lunar Outpost, bilim kurgu filmlerinde görülebilecek bir projeye imza attı. Firma, Moon Mark isimli başka bir firma ile çok önemli bir anlaşma yaptı. Bu 2 firmanın anlaşması ile somutlaşacak proje ise 2021’de Ay yüzeyinde yarışan 2 uzay aracını görmemizi sağlayacak.

ABD’nin Nevada eyaletinde kurulan eğlence ve eğitim firması olan Moon Mark, önümüzdeki yıl SpaceX‘in Falcon 9 roketi ile uzaya göndereceği Intuitive Machines’ Nova-C isimli iniş aracında kendine yer bulacak. Ay yüzeyinde yarışacak 2 uzay aracı ise Lunar Outpost tarafından geliştirilecek.

Araçların Tasarımları Yarışma İle Belirlenecek

Geliştirilen 2 uzay aracı, Ay yüzeyine inen en hızlı araçlar olacaklar. Araçlar Ay’a indiklerinde daha önceden belirlenmiş yarış güzergahında yarışa başlayacaklar. Bu yarış Dünya‘ya gönderilecek yüksek çözünürlüklü görüntülerle izlenebilecek.

Ay’da yarışacak araçların tasarımı şimdilik belli değil. Ancak araçların tasarımları Moon Mark tarafından dünya çapında desteklenen bir yarışma ile belirlenecek. Okuldaki öğrencilerin katılacağı bu yarışmada kazanan öğrenci ekibinin araç tasarımı Ay’da yarışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.