Asus Zenbook 17 Fold OLED Tanıtıldı

Asus Zenbook 17 Fold OLED

Dünyanın ilk 17,3 inç katlanabilir OLED dizüstü bilgisayarı Asus Zenbook 17 Fold OLED tanıtıldı.

Asus Zenbook 17 Fold OLED Özellikleri

Asus Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan IFA 2022‘de Asus mühendislerinin türünün tek örneği olarak geliştirip ürettiği yeni dizüstü bilgisayarı resmiyet kazandı. Dünyanın ilk 17,3 inç katlanabilir OLED dizüstü bilgisayarı olma ünvanına sahip olan dizüstü bilgisayar OLED (UX9702) geleneksel bilgisayarlara tabiri caizse meydan okuyor.

Normal kullanımda çoklu görevler için geniş bir 17,3 inç ekran sunan laptop seyahat yaparken düzgün bir şekilde katlanarak ultra kompakt 12,5 inç dizüstü bilgisayar formuna giriyor. Ekranın kolay bir şekilde bölünmesi ve içeriklerin düzenlenmesi için firmanın geliştirdiği ScreenXpert 2 yazılımı kullanılıyor.

30.000’den Fazla Açma / Kapama Döngüsüne Dayanabiliyor

Tek cihazda 2 OLED ekran sunan katlanabilir laptop Intel Evo sertifikasına sahip. Dayanıklılık testinden başarıyla geçen cihaz 30.000’den fazla açma ve kapama döngüsüne dayanabilecek bir yapıda tasarlanmış. 180 derece menteşeyle tamamen kapalı durumdayken bir fotokopi kağıdından daha küçük, taşınabilir ve kompakt bir forma dönüşüyor.

Dizüstü (sanal klavyeli), dizüstü (Bluetooth klavyeli), tablet ve okuyucu gibi birçok farklı seçeneklerde çok yönlü kullanım modları da sunuluyor. Çok yönlülüğüne ve geniş ekran boyutuna rağmen klavye ile 1,8 kg ağırlığındaki laptop klavyesiz hali ile yalnızca 1,5 kg.

60 Hz ekran yenileme hızı ve 0,2 ms tepkime süresine sahip 17,3 inç ve 2.5K katlanabilir OLED dokunmatik ekranı ile görüntü ve seste de iddialı olan cihaz HDR görseller için Dolby Vision ve Pantone onaylı ekranı canlı renkler için sinema sınıfı yüzde 100 DCI-P3 renk gamına da sahip.

Mavi Işık Emisyonları İle Gözlerin Yorulmasının Önüne Geçiliyor

TÜV Rheinland sertifikası ile düşük mavi ışık emisyonları yayarak gözlerin yorulmasının önüne geçiyor. Harman Kardon sertifikalı 4 hoparlörlü Dolby Atmos ses sistemi, sesi en üst seviyeye çıkaran standart bir amplifikatörden 3,5 kata kadar daha yüksek ve kristal netliğinde ses sağlayan akıllı bir amplifikatör tarafından çalıştırılıyor.

Laptopta yapay zeka destekli teknik özellikleri etkinleştirmek için Asus AdaptiveLock ve yeni Intel Görsel Algılama Denetleyici yongası ile çalışan bir HD kızılötesi (IR) kamera bulunuyor. Bu özellik yüz tanıma sistemi ile oturum açmanın haricinde kullanıcının bilgisayardan ne zaman uzaklaştığını da algılayabiliyor.

Bu gibi durumlarda pil ömründen tasarruf etmek için ekranı karartarak üst düzey güvenlik için dizüstü bilgisayar otomatik olarak kitleniyor. Kullanıcısı döndüğünde ise ekranı aydınlatarak hızlı yüz girişi ile otomatik olarak oturum açabiliyor.

5 MP AI web kamerası net görüntülü aramalar için Asus 3D Noise Reduction (3DNR) teknolojisi de laptopun diğer teknik özellikleri arasında. 3 boyutlu olarak resimdeki gürültüleri de azaltan yeni nesil 3D DNR özelliği üst seviye sinyal / parazit dengesi oluşturarak mükemmel görüntüler elde edilmesini sağlıyor. Böylece sistemin %70’lere varan düzeyde daha uzun süreli kayıt yapmasına imkan sunuluyor.

Fiziksel Klavye İsteğe Bağlı

Dizüstü bilgisayarın klavyesi ise isteğe bağlı olarak dijital klavye veya laptopun dışına konumlandırılarak fiziksel klavye olarak da kullanılabiliyor. En iyi kullanıcı deneyimini sunmak için tasarlanan bluetooth özellikli klavye tam boyutlu 19,05 mm tuş aralığına ve 1,4 mm uzun tuş hareket mesafesine sahip.

Asus’un tasarladığı bugüne kadarki en iyi dizüstü bilgisayar klavyesi olarak duyurulan klavye, oldukça gelişmiş bir yazma doğruluğu ve rahatlığı sunuyor. Klavyede ayrıca parmak izi bırakmayan bir kaplama ile korunan pürüzsüz ve ipeksi bir yüzeye sahip büyük bir ErgoSense dokunmatik yüzey mevcut.

Asus Zenbook 17 Fold OLED Teknik Özellikleri

İşlemci: 12. Nesil Intel Core i7-1250U

RAM: 16 GB

Dahili Depolama: 1 TB PCIe SSD

Ekran Kartı: Intel Iris Xe

Batarya: 75 Wh

Bağlantılar: 2 adet Thunderbolt 4 USB-C (40 Gbps’ye kadar) 1 adet ses birleşik jakı, Intel Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2

İşletim Sistemi: Windows 11 Pro

Asus Zenbook 17 Fold OLED Çıkış Tarihi

Dizüstü bilgisayar yıl sonunda satışa çıkacak.

Asus Zenbook 17 Fold OLED Fiyatı

Laptopun satış fiyatı 3.500 dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir