Asus Tinker Board Duyuruldu

Raspberry Pi‘nin karşısında önemli bir alternatif olan Asus Tinker Board duyuruldu. Güçlü donanımı ile dikkat çeken cihazın tüm detayları ve satış fiyatı haberimizde.

Asus, Tinker Board adını verdiği cihazıyla Raspberry Pi karşısında ciddi bir alternatif olmayı hedefliyor. Asus 90MB0QY1-M0EAY0 Tinker Board‘un tüm detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

Asus Tinker Board Teknik Özellikleri

Asus Tinker Board form faktörü, port ve GPIO yerleşimiyle Raspberry Pi ile oldukça benzeşse de güç anlamında öne çıkıyor. Şirket Raspberry Pi’nin uzun zamandır piyasada olduğunu ve kendilerinin kullanıcıların seçimlerini daha fazla seçenekle genişletmek istediklerini ifade ediyor.

4K desteği, daha yüksek çipset performansı, daha hızlı ethernet erişimi, bellek boyutlarında esneklik Asus Tinker Board’u farklı kılan özellikleri arasında. Asus, Tinker Board’un yeteneklerinin, en yeni Raspberry Pi revizyonunun bile altından kalkamayacağı projeleri gerçeğe dönüştürebileceğini söyleyecek kadar iddialı.

4 çekirdekli 1.8 GHz hızında Cortex-A17 işlemci, ARM Mali-T764 GPU, çift kanal LPDDR3 2 GB bellek, micro SD kart slotu, 4K H.264 destekli HDMI, RTL HD codec, 3.5 mm ses girişi, GB LAN, 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 + EDR, Debian / KODI desteği, 40 pinli başlıklar, 2 pinli iletişim noktaları, dört adet USB 2.0 portu, 5V/2A güç bağlantısı cihazın başlıca özellikleri arasında.

Asus Tinker Board 1080p HDMI çıkışı ile boştayken sadece 2.25 W güç harcıyor. HDMI bağlantısı yokken ise bu değer 2W’a düşüyor. Kartın harcadığı maksimum güç ise 5W olarak belirtiliyor. Asus Tinker Board’un GeekBench’te aldığı puanın 3.925, Raspberry Pi 3 Model B’nin aldığı puanın ise 2.092 olduğunu da not olarak düşelim. Öte yandan Asus’un donanım anlamındaki daha güçlü özelliklere sahip olması bu puanda etkili.

Asus Tinker Board Fiyatı

Asus ileride daha geniş işletim sistemi sunmak üzere çalıştığı Tinker Board’u yurtdışında yaklaşık 68 dolarlık fiyatla satışa sunmuş durumda. Bu anlamda ürün, rakip olmaya çalıştığı Raspberry Pi 3’ten pahalı olmasıyla projesi için daha fazla güç gerekenler tarafından tercih edilecek gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir