okey oyna

Asus ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC İncelemesi

Asus ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC incelemesi sizlerle. Ekran kartının tüm detayları ve güncel satış fiyatı incelememizde.

Asus ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC Özellikleri

Üst düzey teknik özellikleri ile ön plana çıkmayı başaran Asus ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC Edition, hem Turing mimarisi hem de 11 GB GDDR6 RAM‘i ile kendine hayran bıraktırıyor.

Asus’un 2080 TI için üretmiş olduğu en güçlü ekran kartlarından birisi olan ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC ile hem normal hem de aşırtmalı olarak yüksek performans elde edilebiliyor.

ROG Strix GeForce RTX 2080 TI, Nvidia‘nın 1. Sınıf GPU’sunun gücünü elit bir uzman grubu ile birleştirerek oldukça iddialı bir oyun deneyimi için ortam hazırlıyor.

Başarılı bir güç dağıtımı ile hız aşırtma sınırları zorlanırken mükemmel tasarlanan soğutma sistemi ise dikkatlerin her zaman Turing‘in performansına odaklanmasını sağlıyor. Peki Turing mimarisi kullanıcılara neler sunuyor?

Turing Mimarisi Nedir?

RTX için geliştirilen Turing grafik işlemcisi Nvidia’nın iddiasına göre önceki nesile göre 6 kat daha iyi performans sağlıyor.

Aynı zamanda oyunlar gerçek zamanlı ışın izleme ve yapay zeka ile destekleniyor.

Geleneksel renderleme teknolojileri ile mümkün olanın çok ötesinde bir gerçekçilik düzeyi sunan ışın izleme teknolojisi ile oyunculara gerçekçi aydınlatma yansıma ve gölgeler sunulabiliyor.

Yapay zeka bilgi işlem gücü sunan Tensor Cores ile donatılmış Turing GPU’lar güçlü grafik yapay zeka algoritmalarını gerçek zamanlı olarak yürüterek önceden hiç mümkün olmadığı kadar net, canlı, gerçekçi görüntüler ve özel efektler oluşturulmasına imkan tanıyor.

ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC Edition’ın özellikleri ile devam edecek olursak söz konusu ekran kartında bizleri 11 GB GDDR6 RAM karşılıyor.

GDDR6 ile oldukça akıcı ve bir o kadar kaliteli bir oyun deneyimi vaat eden Strix GeForce RTX 2080 TI OC Edition’ın yüksek kalitede bir PCB‘ye sahip olduğunu da belirtelim.

Malzeme kalitesi ile ön olana çıkmayı başaran ROG Strix GeForce RTX 2080 TI’ın her anlamda hız aşırtmaya özel olarak olarak geliştirildiğini söyleyebiliriz.

Özel bir soğutma ve fan sistemine de sahip olan ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC‘de bizleri MaxContact adı verilen bir ısı plakası karşılıyor.

Söz konusu MaxContact, GPU’ya temas ederek ısıyı ekran kartına eşit olarak yayabiliyor. Böylece hız aşırma veya benzeri işlemlerde ani ısınma sorunları tarihe karışıyor.

Ayrıca eksen teknolojili fanlar ile gürültü seviyesi minimuma indirilerek daha fazla hava akımı oluşturmasına ve daha hızlı dönmesine olanak sağlıyor. Böylelikle oluşan hava akımı ile ekran kartı rahatlıkla soğutulabiliyor.

Yeni nesil ekran kartının soğutma teknolojilerini incelemeye devam edecek olursak bu kısımda bizleri 0dB teknolojisi karşılıyor

Bu teknoloji ile GPU çekirdek sıcaklığı 55 derecenin altında kaldığı sürece fanlar otomatik olarak durduruluyor. Böylece çok fazla güç gerektirmeyen oyunları tamamen sessiz bir şekilde oynamak mümkün oluyor. Sıcaklık yükseldiğinde fanlar otomatik olarak çalışmaya başlıyor.

Bir önceki nesile göre soğutma yüzeyi alanının yüzde 20 daha geniş olan ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC Edition‘da ayrıca 2.7 slot bulunuyor.

Sık sık hız aşırma yapan kullanıcılar için oldukça fazla termal imkan sunan 2.7 slot ile kaliteli bir soğutma deneyimi sunuluyor.

Yetkililer tarafından açıklanan resmi bilgilere göre tüm ROG Strix ekran kartlarının Auto-Extreme adı verilen teknoloji ile üretildiğini de belirtelim.

Bu üretim teknolojisi tüm lehim işlemlerinin tek bir seferde yapılmasına imkan sağlıyor. Böylece bileşenler üzerindeki termal zorlama minimum seviyeye indirilebiliyor.

Tüm Asus ROG Strix ekran kartlarında standart olarak kullanıcılara sunulan Asus GPU Tweak II ile ekran kartının performansını üst seviyeye taşımak mümkün.

Asus GPU Tweak II, GPU çekirdek saat hızları, bellek frekansı, voltaj ayarları gibi birçok kritik ayarı yapmayı ve özelleştirilebilir bir arayüz üzerinden her şeyi gerçek zamanlı olarak takip etmeye imkan sağlıyor.

Ayrıca ince performans ayarları da bu panel üzerinden rahatlıkla yapılabiliyor.

Yayıncıları da unutmayan Asus bu ekran kartında XSplit Gamecaster yazılımına da yer veriyor. Bu yazılım ile üst düzey bir yayıncılık sunduğunu iddia eden Asus’un belirli ekran kartlarını satın alan kullanıcılara bu yazılımı ücretsiz olarak verdiğini de belirtelim.

Asus ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC Artıları

Etkili soğutma sistemi

Ray Tracing performansı oldukça iyi

OC versiyonu olması saat hızına olumlu etki sağlıyor

4K kalitesinde oyun keyfi

Asus ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC Eksileri

Kasada fazla yer kaplıyor

Fiyatı çok yüksek

Asus ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC Teknik Özellikleri

Grafik İşlemci: Nvida GeForce RTX 2080 TI

Bus Veri Standardı: PCI Express 3.0

OpenGL: OpenGL 4.5

Video Belleği: 11 GB GDDR6

Saat Hızı: OC Mode – GPU Boost Clock: 1.665 MHz , GPU Base Clock : 1.350 MHz

Gaming Mode (Default) – GPU Boost Clock: 1.650 MHz , GPU Base Clock : 1.350 MHz

CUDA Core: 4.352

Bellek Hızı: 14.000 MHz

Çözünürlük: Digital Max Resolution: 7.680 × 4.320

Display Port: 2 adet (Native) (DisplayPort 1.4)

USB Type-C: 1 adet

HDMI Output: 2 adet (Native) (HDMI 2.0b)

HDCP Desteği: HDCP 2.2

Önerilen PSU: 650 W

Boyutlar: 12 inç x 5.13 inç x 2.13 inç / 30.47 x 13.04 x 5.41 cm

Asus ROG Strix GeForce RTX 2080 TI OC Fiyatı

Ekran kartının güncel satış fiyatı 9.145 TL

 315 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir