Astronomlar Starlink Projesinden Endişeli

Astronom‘lar Starlink uydularının yansıtacağı ışıktan endişeliler. Detaylar haberimizde.

Starlink projesinin açıklanması ile birçok internet kullanıcıları sevinmişti. Sonuçta hızlı ve ucuz internete Starlink sayesinde ulaşabilecekti. Ancak son zamanlarda Astronom’lar bu durumdan endişeli gibi duruyor. Çünkü 30 bin kadar uydu atmosferin etrafını kaplayacak.

SpaceX, 11 Kasım Pazartesi günü Starlink mega takımyıldızı‘nın 2. kurulumunu başlatmayı planlıyor. Astronom’lar ne olacağını merakla bekliyor.

Firma Mayıs ayında ilk uydularını fırlattığında gözleriyle geceleri gökyüzünü inceleyenler, nesnelerin inanılmaz seviyede parlak olduğunu fark ettiler. Astronom’lar uyduların bilimsel gözlemlere ve yıldızların incelenmesine engel olabileceğini düşünüyor.

Bu gözlemler Temmuz ayında başladı. Astrofizik‘çi Jonathan McDowell ayrıntılı bir analiz yapmadı ancak ön sonuçların ilgili olduğunu söyledi. Uyduların düzenli olarak saat 4 ile 7 arasında değişen ve teleskopsuz görülebilecek kadar parlak olan saatlerde dikkat çekiyordu. McDowell ”Sonuç olarak, bunları sürekli olarak görebilirsiniz” dedi.

İlk uydular 60 adetti ancak SpaceX uzun vadeli planında yörüngeye 30 bin uydu fırlatmayı düşünüyor.

Bu uydu filosu oldukça fazla sayıda olarak görülüyor. Ne kadar aktif olarak kullanılacak olsa da uzayda çalışan bir çöplük filosu olarak da görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir