okey oyna

ASELSAN’ın Küp Uydusu 14 Ocak’ta Uzaya Fırlatılacak

Küp Uydu CubeSat

ASELSAN‘ın küp uydusu ASELSAT 14 Ocak’ta Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacak.

ASELSAT Küp Uydu Uzay Yolcusu

ASELSAN ve İTÜ‘nün ortak çalışmaları ile geliştirilen küp uydu ASELSAT (CubeSat), SpaceX şirketinin Falcon 9 roketiyle alçak dünya yörüngesi‘ne fırlatılmak üzere ABD‘ye gönderildi.

ASELSAT 3U küp uydu ASELSAN’ın geliştirdiği bileşenlerin İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından üretilen platforma entegre edilmesiyle geliştirildi ve uzaya gönderilmeye hazır durumda.

ASELSAT 3U Alçak Dünya Yörüngesine Yerleştirilecek

Anadolu Ajansı (AA)’nın haberinde yer alan bilgilere göre ASELSAT, kamera görev yükü ile optik görüntü elde edecek. Elde edilecek olan bu optik görüntü X-Bant aşağı hat alt sistemi aracılığı ile yer istasyonuna indirilecek. Buna göre sayısal kart görev yükü üzerinde bulunan radyasyon dozimetrisi ve sıcaklık sensörü ile uzay ortamı hakkında istatistiksel veri toplayacak.

ASELSAT küp uydu projesi ile firmanın geliştirdiği X-Bant vericinin yörüngedeki görevi esnasında doğrulamasının gerçekleştirilmesi ve ASELSAN ürünlerine tarihçe kazandırılması da hedefleniyor.

Dünyanın İlk Yeniden Kullanılabilir Roketi: Falcon 9

14 Ocak’ta ASELSAT’ın fırlatılacağı SpaceX firmasının Falcon 9 roketi, şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre toplam 102 kez fırlatıldı ve 63 kez iniş yaptı. SpaceX’in tasarladığı ve 2 aşamalı Falcon 9, dünyanın yörüngesel sınıftaki ilk yeniden kullanılabilir roketi.

70 metre uzunluğa ve 3.7 metre çapa sahip olan bu roket, yeniden kullanılabilirliği ile uzay görevlerinin yüksek maliyetlerini oldukça düşürüyor. Falcon 9 roketinin alçak dünya yörüngesine 22 bin 800 kg ağırlığında yük taşıyabilme kapasitesi var.

 890 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir