okey oyna

ASELSAN’dan Milli Görüntülü Görüşme Programı: BizBize

Görüntülü Görüşme Programı

Koronavirüs salgınının artmasından dolayı insanlar artık evlerinden çalışmaya başladı. Video konferans programları da bu süreçte oldukça fazla rağbet görüyor. Özellikle Zoom gibi uygulamaların piyasa değerlerinde inanılmaz artışlar yaşanıyor. Ancak ortaya çıkan güvenlik açıklarından dolayı bu tür uygulamalara milli alternatifler geliştirilmeye çalışılıyordu. Bu duruma çözüm sunabilmek için ASELSAN firması milli video konferans programı geliştirdi.

Yerli Görüntülü Görüşme Programı: BizBize

Yeni program Türkiye‘de BizBize, yurt dışında ise XperMeet adı ile piyasaya çıkacak. Video konferans programlarının kullanımının artmasıyla veri hırsızlığında da artış oldu. Birçok program kullanıcısının verileri, internet üzerinde satışa çıkarıldı. Bu durumdan son zamanlarda etkilenen uygulamalardan birisi de Zoom olmuştu. Genel olarak hızlı bir şekilde çözüm bulunsa da, veri hırsızlığının önüne geçebilmek için milli bir program geliştirilmeye çalışılıyordu.

ASELSAN firmasının iştiraki BİTES Savunma Havacılık ve Uzay Teknolojileri A.Ş. şirketi, bu ihtiyaca cevap verebilmek için BizBize (XperMeet) programını geliştirdi. Savunma ve yüksek teknoloji şirketi ASELSAN ise, milli ve güvenli video konferans uygulamasının kullanımına teşvik edecek. Türk mühendisler tarafından geliştirilen uçtan uca şifreleme yöntemi ile maksimum seviyede güvenli iletişim hizmeti sunan program ASELSAN tarafından tercih edildi.

ASELSAN yerli video konferans uygulaması, kullanıcı verilerinin yurt dışına gitmesini engellemek için Turkcell ve Türksat‘ın alt yapılarını kullanılıyor. SSL sertifikası ve uçtan uca şifreleme ile güvenlik seviyesi de en üst düzeye çıkarılmış durumda.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, programa ilişkin, “İcra Kurulu toplantımızı iştirakimiz olan BİTES’in geliştirdiği BizBize programını intranete yükleyerek yaptık. Kesintisiz, kullanışlı ve gayet hoşumuza gitti. Tebrik ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Programı ASELSAN haricinde SAHA İstanbul, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği‘nin bulunduğu çeşitli kurum ve kuruluşlar da kullandı.

Programa yakın zamanda yüksek güvenlikli dosya paylaşma özelliği de eklenecek. Tarayıcılar üzerinden kullanılabilen uygulama Haziran ayında mobil kullanıma da sunulacak.

Okey Oyna
 887 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir